"Zabytkowa" pomoc z Sejmiku Wojewódzkiego

Miasto z Wizją / 25.06.2021 / Komentarze
Dotacje finansowe trafią do Szczecinka, Drawienia i Nosibądów

Samorząd Województwa od lat przeznacza środki na ratowanie zachodniopomorskich zabytków. W tym roku kwota 1,8 mln zł wesprze prace przy 71 obiektach w całym regionie. Decyzję o przyznaniu dotacji podjął Sejmik na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Pomoc finansową z województwa w wys. 20 tys. zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka w Gwdzie Wielkiej na dalszy etap remontu kościoła filialnego pw. Matki Boskiej Różańcowej w Drawieniu (obiekt pochodzi z XVII wieku).

Wsparcie finansowe w wys. 30 tys. zł otrzymał również kościół filialny pw. św. Stanisława BM z XVI w. w Nosibądach - na wykonanie remontu więźby dachowej i wymianę pokrycia dachowego.

Z kolei 10 tys. zł trafi do Szczecinka z przeznaczeniem na remont wnętrza wieży Kościoła Mariackiego - w celu zapobieżenia dalszej destrukcji murów.

- Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel przeznaczono z budżetu województwa ok. 14 mln zł. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji.