Parowóz Px 48 stanie przed dworcem kolejowym?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.07.2021 / Komentarze
Miasto wystąpiło z prośbą do PKP o przejęcie atrakcji na torach

Jeszcze niedawno w Szczecinku gościły zabytkowe parowozy prowadzące dziecięce składy "Pirat". Niestety, to już tylko wspomnienie. Parowozy zastąpiły starsze spalinowozy i pociągi przestały być wielką atrakcją kolejowego Szczecinka. Nic straconego, bo okazuje się że i my mamy swój zabytkowy parowóz, no może nie parowóz tylko parowozik. Ale zawsze. 

Jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia miasto nad Trzesieckiem było ruchliwym węzłem kolejowym. W ciągu doby przejeżdżało przez nasz dworzec kolejowy sporo pociągów - pasażerskich i towarowych. Niestety, ten czas odszedł już w zapomnienie i zapewne nigdy nie powróci.

Dzisiaj o wielkiej kolejowej przeszłości Szczecinka przypomina turystom gustownie utrzymany parowozik Px 48 3908 wraz z dwoma wagonikami towarowymi, który można podziwiać koło Parowozowni PKP, na nasypie byłego wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Pilskiej.

Ten swoisty, kolejowy pomnik może niebawem zostać przeniesiony w okolice dworca PKP.

- Wystąpiliśmy do Polskich Kolei Państwowych o przekazanie miastu Px 48. Zamierzamy przenieść parowozik w okolice naszego dworca. Dokładnego miejsca jeszcze nie ustaliliśmy, ale to tylko kwestia czasu. Czekamy na zgodę PKP - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Px 48 nigdy przez Szczecinek nie kursował, gdyż jest parowozem wąskotorowym przystosowanym do jazdy po torze o szerokości 1000 mm. Ze źródeł kolejowych możemy się też dowiedzieć, że został wyprodukowany w 1953 roku w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie. Liczy, więc sobie 64 lata i jest jednym z 37 do dziś zachowanych parowozów z tej serii.

Atrakcyjny fragment szlaku kolejowego od czasu do czasu przyciągnie ciekawskiego, głównie osobę interesującą się historią kolejnictwa. Dlaczego tak rzadko jest odwiedzany, mimo iż stoi tuż przy krajowej "jedenastce"? Trudno wyrokować. Może dlatego, że dojazd do niego jest nieco utrudniony.

Dlatego warto dokonać zmiany lokalizacji naszego Px 48 - bliżej dworca PKP. Szczególnie wówczas, gdy już doczekamy gruntownego remontu naszego szacownego zabytku. Wówczas stojący tuż obok parowozik z dwoma wagonikami będzie z pewnością nie lada atrakcją, nie tylko dla miłośników kolejnictwa.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk