Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.08.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Art Piknik Festival pełen wrażeń i emocji

Szczecineckie święto muzyki, kultury i sztuki - przeżyjmy to jeszcze raz

Z każdą kolejną edycją (w tym roku była to już ósma) Szczecinecki Art Piknik stale się rozrasta, skupiając wokół siebie coraz to nowych artystów, jednocześnie ponowienie przyciągając nad Trzesiecko tych, którzy odwiedzili nas w latach ubiegłych. Tak było i tym razem. Także forma tej kilkudniowej imprezy nabiera coraz większych rozmachów.

Docenili to mieszkańcy Szczecinka, którzy wybierając projekty Budżetu Obywatelskiego 2021 oddali głosy na artpiknikową imprezę, przeznaczają zarazem na jej organizacje blisko 200 tys. zł. 

Tegoroczny Art Piknik - szczecineckie święto kultury, sztuki i muzyki rozpoczęło się w poprzedni weekend koncertem przy Zamku Książąt Pomorskich. Później było już tylko bardziej imponująco - kolejne koncerty, teatry, wystawy i wernisaże. Oczywiście nie mogło zabraknąć nowego muralu. Tym razem z balonem nad jeziorem. 

Reasumując: VIII Art Piknik przeszedł już do historii i z pewnością na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom Szczecinka. To zasługa nie tylko artystów goszczących nad Trzesieckiem, ale również tych, którzy wytrwale, w pocie czoła pracowali nad realizacją artpiknikowego harmonogramu, m.in. pracowników Samorządowej Agencji Promocji i Kultury oraz pomysłodawcy imprezy Rafała Staniszewskiego.

Moda na Szczecinek

To było 12 lat temu - miasto zagościło w domach milionów Polaków

W 2009 roku Szczecinek po latach zaniedbań na dobre "odwrócił" się twarzą do jeziora. Zaczęliśmy być po prostu dumni, że mamy duży akwen niemal w centrum miasta. No i go urządzać. Z powodzeniem. Aż do dziś.

Takie działanie szczecineckiego samorządu wzbudziły zainteresowanie nie tylko w regionie, ale również w całym kraju. Głównie ze względu na oddanie do użytku mieszkańców, turystów i wczasowiczów najdłuższego w Europie wyciągu dla narciarzy wodnych. Po prostu przyszła moda na Szczecinek.

Nie ma się co dziwić, że u progu lata zjechała do nas telewizja TVN ze swoim sztandarowym programem "Dzień Dobry TVN". Szczecinek pokazał widzom w całym kraju to, co ma najlepsze.

Minęły dwa tygodnie i w Szczecinku zagościła telewizja TVP z programem "Kawa czy herbata?". Gwiazdami relacji z pomostu narciarskiego byli Agnieszka Szulim-Badziak i Radek Brzózka.

Oczywiście, oba programy były emitowane "na żywo" - od godz. 6.00.

Wielka woda przyszła nocą

Tak rankiem 7 sierpnia 2010 roku wyglądał Szczecinek. Poziom jeziora podniósł się o ponad 60 cm!

Wielka woda przyszła w nocy z piątku na sobotę - 6/7 sierpnia 2010 roku. Lunęło około godz. 1. Rano najniżej położone dzielnice miasta znalazły się pod wodą. Ucierpiał Dalbet, Abex, dworzec PKP, przejścia na perony, lokomotywownia, Kronospan, kotłownia przy ul. Gdańskiej, okoliczne ulice, garaże, posesje, hurtownie, sklepy i droga krajowa nr 11 w ciągu ul. Sikorskiego. Po prostu stała się nieprzejezdna. W okolicy utworzyło się jezioro o pow. około 1,5 ha. Na trasie Szczecinek - Wierzchowo obsunęła się skarpa. Policja zorganizowała objazdy.

Woda podtopiła też Prokuraturę Rejonową, Bank PKO i kościół pw. Ducha Świętego. Pod wodą stały wszystkie ogródki działkowe.

Do Szczecinka ściągnięto jednostki Straży Pożarnej z całego powiatu. Niewiele to pomogło, przynajmniej w pierwszych godzinach akcji, bo strażacy nie nadążyli z pompowaniem wody z zalanych posesji i piwnic. Na ulicy Waryńskiego o mały włos nie… utonął wóz bojowy PSP. O Szczecinku i szczecineckiej ulewie huczało we wszystkich ogólnopolskich mediach.

Dopiero po kilkudziesięciu godzinach opanowaliśmy sytuację, a wypełnione po brzegi Trzesiecko znów zaczęło przyjmować deszczówkę. Wcześniej poziom naszego jeziora podniósł się - w ciągu dwóch godzin - o ponad 60 cm! Synoptycy podali, że w tą sądną noc, w ciągu trzech godzin na Szczecinek spadło 77 litrów wody na m2! To tyle, co miesięczna norma.

Miasto zmuszone zostało do odwołania niedzielnej imprezy pn. "Piknik rodzinny". Po prostu w Parku Miejskim, w okolicy muszli koncertowej, utworzyło się …bliźniacze Trzesiecko. 

Na szczęście, aż do dziś taka noc jak wówczas się już nie powtórzyła.

Szczecinecki poseł ufunduje stypendia dla młodzieży

Na ten cel zamierza przeznaczyć pieniądze pochodzące z planowanych przez PiS podwyżek dla urzędników

W czasie, kiedy sytuacja finansowa wielu Polaków jest zła, a niekiedy wręcz dramatyczna, prezydent Jarosław Kaczyński postanowi wprowadzić rozporządzenie, dzięki któremu cała rzesza najwyższych urzędników w państwie dostanie spore podwyżki uposażenia. Niektóre z nich sięgają aż 75 %. Z podwyżek skorzystają m.in. wiceministrowie, parlamentarzyści, marszałkowie, prezydent i premier.

Koalicja Obywatelska, oburzona zamiarem wprowadzenia w życie tego rozporządzenia, przygotowała projekt ustawy mającej zablokować te działania i wstrzymać podwyżkowe rozdawnictwo. Do wspomnianego prezydenckiego rozporządzenia odniósł się także szczecinecki poseł Jerzy Hardie-Douglas. Zadeklarował on, że w przypadku, gdy nie uda się zablokować wprowadzenia podwyżek, nasz parlamentarzysta przeznaczy te dodatkowe otrzymane środki na stypendia dla młodzieży.

- Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy, która ma spowodować, że nie będzie można wprowadzić w życie rozporządzenia prezydenta. Ponieważ to właśnie tymi tylnymi drzwiami, poprzez rozporządzenie prezydenta, wprowadzono te ogromne podwyżki dla najwyższych urzędników w państwie – mówi poseł Jerzy Hardie-Douglas.

- Nie mogę wykluczyć, że znajdzie się większość, która będzie głosowała przeciwko projektowi ustawy wstrzymującej podwyżki.

- Jeżeli do podwyżek dojdzie i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu, to chcę zadeklarować, że od 1 września przeznaczę 2 tys. złotych miesięcznie właśnie z tych dodatkowych pieniędzy, które będę dostawał, na stypendia dla młodzieży z powiatu szczecineckiego. Chcę ufundować 4 stypendia po 500 zł.

Jednocześnie poseł zaproponował obecnym na konferencji prasowej dziennikarzom, aby to oni stworzyli kapitułę i zadecydowali, do kogo trafią wspomniane stypendia.

- Stworzymy wspólnie nie tylko kapitułę, ale także regulamin przyznawania tych pieniędzy i chciałbym utrzymać to do końca kadencji sejmu. Te stypendia byłyby na rok czasu do końca kadencji sejmu  - a co będzie później, to się okaże – lub do końca mojej działalności w sejmie, gdyby ona miała się w jakiś sposób zakończyć wcześniej, co zawsze może się zdarzyć – dodaje Jerzy Hardie-Douglas.

W obronie TVN

Protesty w ponad 100 miastach Polski, również w Szczecinku

Lex anty-TVN, którą dziś (środa, 11.08) ma zająć się Sejm, spowodowała, że w ponad stu miastach doszło do manifestacji w obronie wolności mediów. Protest miał też miejsce w Szczecinku. Jego organizatorem był Komitet Obrony Demokracji.

Mieszkańcy zgromadzili się we wtorkowe popołudnie na Placu Wolności przed ratuszem. Mieli ze sobą banery m.in. z napisami:

"Bez wolnych mediów nie ma wolnych wyborów"

"Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska"

"Łapy przecz od TVN"

Wydarzenie zarejestrowali dziennikarze TVN24

- Dziękujemy za to, że tak licznie zgromadzili się Państwo na ulicach miast w obronie wolnych mediów. Dziękujemy za wsparcie i za głos nie tylko w naszej obronie, ale w obronie wolności słowa i niezależności mediów, bez których nie ma demokracji - możemy przeczytać na stronie internetowej stacji.

Więcej:

https://tvn24.pl/polska/lex-anty-tvn-wolnosc-mediow-manifestacje-w-ponad...

Szczecinek okiem instruktora nauki jazdy

Marcin Płaszewski odwiedza z kamerą miasta w całym kraju. Teraz wpadł również nad Trzesiecko

Od ponad czterech lat osoby chcące zdać egzamin na prawo jazdy nie muszą już – tak, jak to było wcześniej – jeździć w tym celu do Piły lub Koszalina. Od kwietnia 2017 roku taką możliwość maja również w Szczecinku. Od czasu, kiedy nasze miasto stało się kolejnym ośrodkiem udostępniającym przyszłym kierowcom zbycie „prawka”, to właśnie Szczecinek często jest wybierany przez nich jako miejsce, gdzie zarówno odbywają kursy, jak i później przystępują do egzaminów. Z możliwości tej korzystają nie tylko sami mieszkańcy, ale także całe grono przyjezdnych osób, którzy pewniej i bezpieczniej czują się za kółkiem w mniejszym mieście.

Egzamin na prawo jazdy w szczecineckiej filii ZORD zdaje średnio co druga osoba przystępująca do sprawdzenia przez egzaminatorów jej umiejętności „za kółkiem”. Czy w Szczecinku łatwo jest zdać prawo jazdy? Większość mieszkańców, którzy na co dzień poruszają się swoimi samochodami po naszych ulicach, z pewnością odpowiedziałaby twierdząco na to pytanie.

A jak szczecineckie ulice w tym kontekście widzą przyjezdni? W serwisie YouTube na kanale „Świat okiem instruktora” prowadzonym przez Marcina Płaszewskiego regularnie pojawiają się filmy „drogowe” z różnych miejscowości naszego kraju. Tym razem odwiedził on także Szczecinek, a swoją wizytę postanowił uwiecznić na materiale wideo, opatrzyć komentarzem i podzielić się z internautami.

Kolorowe donice w Parku Miejskim

A w nich drzewka, byliny i kwiaty

Uwadze spacerujących po alejkach Parku Miejskiego nad jeziorem Trzesiecko przykuwają kolorowe i pastelowe, różnych rozmiarów donice. Stanęły m.in. w pobliżu muszli koncertowej oraz koło pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W donicach prowadzone są nasadzenia. Pojawiły się drzewka, krzewy i kwiaty. Całość wygląda niezwykle efektownie. Prace prowadzą pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Szczecinek wieczorową porą

Miasto moje a w nim najpiękniejszy mój świat…

Szczecinek po zmroku, to niemal niekończąca się opowieść - miasto można podziwiać bez końca. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w parku miejskim nad jeziorem Trzesiecko.

Wielką atrakcją dla szczecinecczan jest książęcy pomost przy zamku oraz pływające fontanny. Nawet późną porą można tam spotkać na spacerze wielu mieszkańców grodu nad Trzesieckiem.

Ale nie tylko bulwary jeziora są piękne. Również okazale prezentuje się Park Różany z najmłodszą szczecinecką fontanną - Dafne. A na deser spacer ul. Zamkową na Plac Wolności i deptak w ciągu ul. Bohaterów Warszawy. 

Zapraszamy na spacer wieczorową porą po Szczecinku. My to uczyniliśmy w środowy wieczór.

Szczecinek oddał honory żołnierzom Wojska Polskiego

Uroczystości Święta WP i101-lecia Bitwy Warszawskiej pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

W niedzielę, w 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej, Szczecinek oddał honory żołnierzom Wojska Polskiego. Uroczystości, które poprzedziła msza święta za Ojczyznę miały miejsce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tegoroczne święto miało szczególnie uroczysty charakter. Od niepamiętnych już lat - po likwidacji 2 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (1999 rok), nad Trzesieckiem znów stanęła w szyku Kompania Honorowa WP. Wystawili ją żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Garnizonu Koszalin.

Po odegraniu hymnu państwowego, wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi, odczytaniu Apelu Poległych i okolicznościowym przemówieniu Poseł RP, wiceminister Małgorzaty Golińskiej, uczestnicy uroczystość, min. Posłowie na Sejm RP Jerzy Hardie-Douglas, Małgorzata Golińska, burmistrz Szczecinka Daniel Rak, starosta szczecinecki Krzysztof Lis oraz radni i samorządowcy gmin powiatu szczecineckiego złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy. Orkiestra odegrała też wiązankę pieśni patriotycznych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk