Festiwal Solidarności po szczecinecku
- Aktualności
W poniedziałek, 13 grudnia przypada 40 rocznica wprowadzanie w Polsce stanu wojennego. Atmosferę tamtego dramatycznego dnia i późniejszego okresu oddaje wystawa czasowa "Festiwal Solidarności po szczecinecku", prezentowana w salach wystawowych Muzeum Regionalnego.
- To opowieść o latach 80. XX w. Kiedy to w całej Polsce powstawał nowy ruch społeczny - mówi dyrektor placówki Ireneusz Markanicz.
- Wystawa jest próbą spojrzenia przede wszystkim na nasz lokalny koloryt tamtych dni. W salach naszej siedziby przy ul. Szkolnej 1 prezentujemy ulotki, plakaty, materiały oficjalne i podziemne oraz szereg nigdzie nie publikowanych zdjęć i filmów. Ze względu na ograniczenie nie organizujemy tym razem uroczystego wernisażu. Mimo to zapraszamy gorąco do zwiedzania.
Prezentowane na wystawie materiały to w głównej mierze dary od następujących osób: Stanisław Żabski, Henryk Gnat, Dariusz Żelazny, Eugeniusz Dudek, Grzegorz Grondys, Marian Potoka, Czesław Makar, Feliks Bibik, Krystyna Bielecka (z d. Oberda) oraz z Muzeum Okręgowego w Pile i z pracowni astronautycznej działającej w ramach SAPiK-u.
- Wszystkim wspierającym nas w pracach nad tą ekspozycją serdecznie dziękujemy - podkreśla dyr. Markanicz.
- Wyjątkowo w najbliższy poniedziałek, 13 grudnia nasze muzeum będzie dostępne dla zwiedzających. Prezentacja tej części naszych zbiorów będzie formą upamiętnienia dramatycznych wydarzeń sprzed czterdziestu lat.
Tekst (opracowanie): Sławomir Włodarczyk
Info i foto: Muzeum Regionalne w Szczecinku