Mija rok 2021 - jaki był?
- Aktualności
Koniec roku to zawsze czas podsumowań, również tych dotyczących szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa na terenie powiatu szczecineckiego. Starosta Krzysztof Lis zwołał dziś posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w której uczestniczyli również członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Odbyło się ono w trybie online.
Mniej wypadków, kolizji, osób rannych, pożarów i co najważniejsze ofiar – tak można by w kilku słowach podsumować kończący się powoli rok 2021. Byłoby to jednak stwierdzenie bardzo ogólnikowe, nieoddające w pełni pracy, której służby mundurowe w mijających 12 miesiącach miały bardzo dużo.
W roku 2021 na drogach powiatowych doszło do 40 wypadków, było ich o 6 mniej niż w roku 2020. Spadła też liczba rannych z 48 do 40. Zginęła jedna osoba, w roku 2020 śmierć poniosły dwie. Jak poinformował Komendant Powiatowy Policji insp. Andrzej Dziemianko powodem wypadków były zazwyczaj nadmierna prędkość, brawura kierowców i wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. W br. szczecineccy mundurowi przeprowadzili ponad 22 tys. kontroli. Do największej ilości kolizji dochodziło na ternie Szczecinka i zazwyczaj były to tzw. kolizje parkingowe. Przy okazji poruszenia tego tematu uczestnicy posiedzenia przeszli płynnie do kolejnego – małej ilości miejsc parkingowych na terenie miasta. Dyskusja zakończyła się konkluzją o konieczności określania większej ich liczby przy realizowaniu kolejnych drogowych inwestycji. Jedną z lokalizacji gdzie dostrzegalny jest brak miejsc parkingowych są okolice szczecineckiego szpitala. Tam problem przynajmniej częściowo udało się zminimalizować, bowiem na początku br. Powiat Szczecinecki w ramach własnego budżetu zrealizował inwestycję polegającą na dobudowaniu 80 dodatkowych miejsc parkingowych.
Strażacy z Państwowej Powiatowej Komendy Straży pożarnej wyjeżdżali w br. do ponad 1220 zdarzeń. Jest to porównywalna ilość do roku 2020. Komendant Andrzej Wójtowicz poinformował, że 296 z tych zdarzeń stanowiły pożary, a ponad 800 interwencje innego rodzaju. 32 razy strażacy mierzyli się z tzw. cichym zabójcą, czyli tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, z czego 25 razy na terenie Szczecinka.
Okres zimowy to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys zapewniał jednak, że prawie wszystkie znalazły schronienie w ośrodkach dla bezdomnych. Służby mundurowe miały w tym roku zacznie więcej obowiązków, zwłaszcza tych związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19, lecz komendanci wszystkich formacji zgodnie podkreślali, że dzięki wzorowej współpracy udało się im podołać.
Kończący się rok podobnie jak rok 2020 upłynął pod znakiem koronawirusa SARS -CoV-2, a szczegółową informację na ten temat przedstawił Powiatowy Inspektor Sanitarny Wiesław Kulik. Pod względem ilości zachorowań rok bieżący był znacznie gorszy. W roku 2021 na terenie powiatu szczecineckiego odnotowano ich ponad 5 tys., zaś w roku 2020 ponad 2,7 tys. Zmarło 120 osób. Wśród wspomnianych 5 tys. osób 15 % stanowiły osoby zaszczepione.
Info: Piotr Rozmus - rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego
Foto: Sławomir Włodarczyk