Ukraińcy w Szczecinku - pomoc miasta i powiatu

• Tv
Miasto z Wizją / 11.03.2022 / Komentarze
Konferencja prasowa burmistrza Daniela Raka i starosty Krzysztofa Lisa

W wtorkowy (8.03) wieczór do Szczecinka przyjechała ponad 50-osobowa grupa uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Ukraińcy zostali zakwaterowani w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Kościuszki. Pisaliśmy o tym w artykule:

Dziś (czwartek, 10 marca) odwiedziliśmy schronisko, zajrzeliśmy też do świetlicy, gdzie nasi samorządowcy - burmistrz Daniel Rak i starosta Krzysztof Lis zorganizowali wspólną konferencję prasową. Wziął w niej udział również przewodniczący białoborskiego koła Związku Ukraińców w Polsce Włodzimierz Fil.

Mogliśmy się dowiedzieć m.in. o wszystkich sprawach dotyczących naszych gości z ogarniętej wojną Ukrainy.

- Podkreślam to ze szczególnych naciskiem, w sprawach uchodźców chcemy i będziemy działać wspólnie z miastem - zapewnił starosta.

- Dlatego wspólnie, że wszystkie działania w tej kwestii muszą być mocno skoordynowane, zgrane. Chcemy, żeby nasi goście widzieli, że jesteśmy zorganizowani, że działamy razem.

(…) Najważniejszą kwestią było zabezpieczenie naszym gościom zakwaterowania, wyżywienia, spokoju. To udało się nam zrobić. Ale to nie wszystko. Zaraz przed nami staną kolejne wyzwania, m.in. zapewnienie opieki zdrowotnej, zabezpieczenie dla dzieci nauki w naszych szkołach, uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych oraz wiele, wiele innych spraw organizacyjnych.

- W Szczecinku przebywa już dużo większa grupa obywateli Ukrainy - ujawnił burmistrz Daniel Rak. Potwierdził też słowa starosty, że wszelkie działania mające nieść pomoc dla uchodźców będą wspólnie koordynowane. - Jesteśmy zobligowani by pomóc naszym gościom, szczególnie tym najmłodszym, którzy już widzieli na własne oczy okrucieństwo wojny.

(…) Nasze punkty zbiórki rzeczy i żywności dla uchodźców (dawna szkoła przy ul. Armii Krajowej, siedziba Straży Miejskiej i hala sportowa "Ślusarnia")  działają pełną parą, mieszkańcy Szczecinka są bardzo szczodrzy i chętnie pomagają. Jestem im za to wdzięczny.

Przebieg konferencji w materiale wideo.

Montaż filmu: Marzena Góra