Upamiętnimy ofiary zbrodni sowieckich z czasów powojennych
- Aktualności
Taką decyzję podjął Instytut Pamięci Narodowej. Do ratusza trafiło pismo z prośbą o wskazanie miejsca i propozycji formy upamiętnienia kilkunastu osób, które zostały zamordowane przez żołnierzy Armii Czerwonej już po zakończeniu II wojny światowej.
To pokłosie wieloletnich prac badawczych miłośnika historii Dariusza Trawińskiego.
Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Szczecinie podkreślił, że taki pomnik lub tablica powinna stanąć na szczecineckim cmentarzu. - Upamiętnienie ofiar jest bardzo istotne. Chcemy pokazać, z czym wiązała się obecność żołnierzy radzieckich w naszym regionie.
Urzędnicy miejscy zapewnili IPN, że do końca czerwca wskażą konkretną lokalizację oraz zaproponują formę upamiętnienia ofiar czerwonoarmistów. Urząd chce też przygotować ścieżkę edukacyjną.
- Rozmawialiśmy już na ten temat z dyrektorem muzeum. Chcemy, aby powstała ścieżka edukacyjna oraz zorganizować wykład o ofiarach radzieckich żołnierzy - powiedział Maciej Makselon, wiceburmistrz Szczecinka.
To kolejny krok w kierunku upamiętnienia osób, które zginęły z rąk żołnierzy Armii Czerwonej po II wojnie światowej. W ubiegłym roku władze Szczecinka podjęły decyzję, że groby tych osób nie będą podlegały jakimkolwiek opłatom cmentarnym.
Tekst i foto: Mateusz Sienkiewicz - Polskie Radio Koszalin