Stacje meteo w Białym Borze i Grzmiącej

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.08.2022 / Komentarze
Podpisanie kolejnych umów wsparcia, również na "Granty sołeckie"

Biały Bór i Grzmiąca to kolejne gminy, na terenie których staną nowe stacje meteorologiczne. W inwestycjach pomogą środki z budżetu województwa. W środę, 24 sierpnia br., beneficjenci podpisali z wicemarszałkiem Tomaszem Sobierajem umowy, przyznające finansowe wsparcie. 

To efekt rozstrzygniętego, tegorocznego naboru wniosków, przeprowadzonego przez Urząd Marszałkowski WZ, w którym zachodniopomorskie gminy mogły zdobyć dofinansowanie na posadowienie stacji meteorologicznych na terenie Pomorza Zachodniego.

Biały Bór i Grzmiąca to dwie z czterech gmin, na których staną nowe stacje meteorologiczne. Do każdej z gmin (Rymań, Rąbino, Grzmiąca i Biały Bór) trafi po 50 tys. zł wsparcia.

Dodatkowo podpisane zostały umowy w ramach tegorocznego konkursu „Granty sołeckie”. Wsparcie z budżetu województwa (15 tys. zł) trafi do sołectw: Krosino, Przystawy (gm. Grzmiąca) oraz Drzonowo, Grabowo (gm. Biały Bór).

* sołectwo : Krosino, nazwa projektu - montaż oświetlenia solarnego w miejscowości Krosino, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

* sołectwo: Przystawy, nazwa projektu – wymiana pokrycia dachowego na budynku świetlicy, wartość całkowita projektu- 15 000, 00 zł

* sołectwo: Łęknica, nazwa projektu – „Nasz Plac Zabaw, Fajna sprawa! Tam Zaczyna się Zabawa”, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

* sołectwo: Sulikowo, nazwa projektu- Doposażenie miejsca rekreacji dla poprawy kondycji fizycznej, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

* sołectwo: Piława, nazwa projektu- Altana piknikowa w sołectwie Piława, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

* sołectwo: Silnowo, nazwa projektu- Budowa altany rekreacyjno-biesiadnej w sołectwie Silnowo, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

* sołectwo: Drzonowo, nazwa projektu-  Budowa wiaty na placu rekreacyjnym w Drzonowie, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

* sołectwo: Grabowo, nazwa projektu- Budowa parkingu przy cmentarzu w Grabowie, wartość całkowita projektu- 15 000,00 zł

-Od wielu lat, wszystkie nasze gminy starające się o środki finansowe na działania inwestycyjne w swoich sołectwach mogą liczyć na dofinansowanie - mówi "Miastu z Wizją" Jakub Hardie-Douglas, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego.

- Dwa lata temu wprowadziliśmy w Sejmiku zmiany w regulaminie  programu. Od tego czasu, corocznie, każda szczecinecka gmina może otrzymać środki na oddolne zadania inwestycyjne w swoich sołectwach. Tak też się dzieje. Granty sołeckie to dobry i sprawdzony mechanizm wspierania mieszkańców sołectw, którzy sami wskazują cel na jaki powinny zostać przeznaczone pozyskane środki.

Umowy na realizację zadania polegającego na budowie stacji meteorologicznych zostały podpisane z dwiema gminami: Gminą Grzmiąca oraz Gminą Biały Bór. 

Gmina Grzmiąca zrealizuje zadanie na terenie działki nr 28 zlokalizowanej w obrębie ewidencyjnym Lubogoszcz, natomiast Gmina Biały Bór na terenie działki nr 20/1 zlokalizowanej w obrębie ewidencyjnym Biały Bór.

Dane meteorologiczne pochodzące z tych stacji Gminy będą zobowiązane przekazywać nieodpłatnie do systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce, który prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach.

Województwo przekaże każdej z gmin na dofinansowanie kosztów realizacji zadania środki finansowe stanowiące dotację celową w wysokości brutto: 50 tys. zł. Środki te muszą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie kosztów realizacji zadania w terminie do dnia 30 listopada 2022 r.

Gminy zobligowane zostaną do przedstawienia  „Rozliczenia rzeczowo – finansowego” z wydatkowania dotacji otrzymanej od Województwa na podstawie zawartej umowy, wraz ze sprawozdaniem opisowym dotyczącym realizacji zadania w terminie do 15 grudnia 2022 roku.

Zgodnie z umową stacje zostaną wyposażone w aparaturę  umożliwiającą zbieranie następujących pomiarów:

 1) temperatury powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu;

2) temperatury powietrza na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu;

3) temperatury gleby na głębokości 10 cm;

4) wilgotności względnej powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu;

5) sum opadu atmosferycznego (dwa deszczomierze);

6) prędkości i kierunków wiatru.

- Budowa lokalnych stacji meteo, stanowi nieoceniony instrument wsparcia rolników i pozwala lepiej monitorować i przeciwdziałać skutkom suszy rolniczej - mówi radny J. Hardie-Douglas. 

- Jestem wielkim entuzjastą tego marszałkowskiego programu. Wsparcie kierowane jest tam gdzie są realne potrzeby i dobrze zdiagnozowane deficyty. Wszystko w ścisłej współpracy z naszymi lokalnymi samorządowcami. Bardzo się cieszę, że z programu mogą skorzystać kolejne samorządy. Jesteśmy jedynym powiatem na terenie województwa zachodniopomorskiego z takim obłożeniem stacjami.

- Dotychczas stacje zostały wybudowane na terenie Gminy Barwice oraz na terenie Gminy Wiejskiej Szczecinek. Teraz, jedyną gminą, która nie ma jeszcze stacji meteo jest Gmina Borne Sulinowo. Liczę, że i tam w przyszłości taka instalacja powstanie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Wideo: Gryf.tv