Minął tydzień
- Aktualności
Nowe wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”
To już 60 numer naszej gazety
Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Wkrótce gazeta trafi do Waszych domów. Znajdą w niej Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.
Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.
Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres: redakcja@miastozwizja.pl
Wagabunda, czyli szlakiem lasów i jezior
Miasto i "Wiarusy" zapraszają do udziału w drugiej edycji projektu "Wagabunda"
Informujemy, że Zarząd Wojskowego Koła PTTK "Wiarusy" w Szczecinku zaprasza młodzież szkolną do udziału w drugiej edycji projektu turystycznego pn. "Szczecinecki Wagabunda". Będzie on dotyczył udziału w imprezach pieszych, rowerowych i kajakowych organizowanych przez koło zgodnie z kalendarzem imprez na rok 2023. Hasło tej edycji brzmi "Szlakiem lasów i jezior".
Zainteresowane projektem szkoły, organizacje zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i przystąpieniem do współzawodnictwa. Zapraszamy.
Załącznik:
karta_uczestnictwa_w_imprezach_w_ramach_wagabundu_-_szczecinek.odt16.72KB
nowa_deklaracja_przystapienia_do_wagabundu_-_szczecinek.odt15.95KB
regulamin_konkursu_turystycznego_-_ii_edycja_miejska_szczecinecki_wagabunda.odt156.83KB
Idą chłody, pomóż potrzebującym
Paulina Nazarewska - radna Rady Miasta Szczecinka: Zbliżają się chłodne wieczory. Jest to czas szczególnie trudny dla osób bezdomnych, dlatego też, jak każdego roku organizuję zbiórkę. Potrzebne są rzeczy dla mężczyzn, (bo dla kobiet już mam), min: spodnie, bluzy, swetry, kurtki, czapki, buty od 40 rozm., skarpety oraz bielizna. Rzeczy nie muszą być oczywiście nowe, ale proszę, by nie były dziurawe, czy zniszczone. Może będziecie robić porządki w szafach, tym samym jednocześnie "zrobi się luz na półkach " i pomożecie innym. Jeśli chcielibyście pomóc proszę o kontakt. Możecie podrzucić rzeczy osobiście do bazy Komunikacji Miejskiej przy ul. Cieślaka 4 (dyspozytor jest całodobowo), jak również mogę odebrać je od Was osobiście (na terenie Szczecinka).
Podaję adres email w razie pytań: paulinapeciak@interia.pl, możecie również do mnie napisać na FB.
Z góry Wszystkim bardzo dziękuję!
Szlak Pojezierzy Zachodnich coraz bliżej Szczecinka
Dobra wiadomość dla rowerzystów - remont mostu nad Piławą
Trwa remont mostu nad rzeką Piławą w ciągu rowerowej Trasy Pojezierzy Zachodnich, na odcinku Rakowo – Borne Sulinowo.
Dzięki zmodernizowanej przeprawie odtworzona zostanie ciągłość szlaku biegnącego po nasypie starej kolei. W ramach prowadzonej przez ZZDW w okolicy Bornego Sulinowa inwestycji powstaje 9,5-km droga rowerowa.
Zadanie obejmuje również oznakowanie dwóch odcinków. Pierwszy, poprowadzony po drodze powiatowej znajduje się pomiędzy kolonią Rakowo a Łubowem. Drugi to przejście drogi rowerowej przez Borne Sulinowo.
W Łubowie mamy pierwszy odcinek inwestycyjny obejmujący przebudowę 300-metrowego odcinka chodnika, który został przekształcony w ciąg pieszo-rowerowy, a za przejazdem kolejowym rozpoczyna się 1,1-kilometrowy odcinek o nawierzchni bitumicznej i szerokości 3 m, który biegnie częściowo po istniejącej wcześniej drodze gruntowej wzdłuż torów kolejowych, a dalej po nieczynnym nasypie kolejowym. Dalej, na długości 8,1 km droga dla rowerów ma już nawierzchnię bitumiczną o szerokości 2,5m.
Ponad 10 tys. głosów na Budżet Obywatelski 2023
Po raz kolejny, piąty już raz mieszkańcy Szczecinka zdecydowali na co przeznaczyć 800 tys. zł i wybrali projekty, które zostaną zrealizowane w 2023 roku w ramach budżetu obywatelskiego.
W sumie oddano 10 779 głosów, najchętniej głosowały osoby w przedziale wiekowym 36-49 lat.
Pod głosowanie mieszkańców zostało poddanych 12 projektów, prawie wszystkie zawierały się w kwocie realizacji od 150 do 200 tys. zł.
Największym poparciem mieszkańców (1489 głosów) cieszył się projekt pod nazwą Art Piknik Festiwal, który zawiera w sobie m.in. stworzenie kolejnych szczecineckich murali oraz zorganizowanie szeregu koncertów, spektakli teatrów ulicznych oraz wystaw sztuki w ramach X jubileuszowej edycji tego festiwalu.
Na miejscu drugim znalazł się projekt “Zielony zakątek” - miejsce edukacji przyjazne naturze w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej. W ramach tego projektu przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna miałaby powstać przy Zespole Szkół Społecznych STO, w której dzieci oraz młodzież szczecineckich szkół i przedszkoli, mieszkańcy Szczecinka i turyści będą mogli prowadzić badania i obserwacje przyrodnicze naturalnego ekosystemu, jaki powstaje w przestrzeni miejskiej. Na projekt zagłosowało 1324 mieszkańców.
Kolejny projekt zdobył 1145 głosów, jego celem jest uatrakcyjnienie Szczecinka poprzez montaż przed Ratuszem i jego instytucjami 10 groteskowych rzeźb-scen z udziałem symboli z godła miasta – Gryfa i Jesiotra.
Ostatni wybrany do realizacji projekt STOP HOP (1088 głosów) zakłada regulację łącznie 170 studzienek/włazów kanałowych na 19 ulicach Szczecinka. Dzięki temu poruszanie się po naszym mieście pojazdem kołowym stanie się dużo przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
Szczegółowe wyniki głosowania dostępne są TUTAJ.
W Programie Samorządowym naszym gościem był wiceburmistrz Maciej Makselon
Program jest poświęcony zakończonemu właśnie głosowaniu nad projektami Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Nasz gość omówił zwycięskie projekty oraz opowiedział o przyszłości tego popularnego wśród mieszkańców projektu społecznego.
https://miastozwizja.pl/program-samorzadowy-1310-0
Dworzec PKP należy już do Szczecinka
Decyzję o przejęciu kolejowego obiektu podjęła Rada Miasta
Dobiegła końca "niekończąca sie opowieść - dworzec PKP dla miasta". Na czwartkowej sesji radni zdecydowali o przejęciu zabytku przy torach przez Miasto Szczecinek. Głosowało 20 radnych. 17 było za, 3 wstrzymało się od głosu.
Wiadomo już, że przejęcie jest nieodpłatne - samorząd nabędzie od Polskich Kolei Państwowych udziały w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Szczecinku wraz z udziałami w prawie własności znajdującej się na niej zabudowy, w tym m.in. budynku dworca kolejowego.
W projekcie uchwały napisano min.:
Wyraża się zgodę na nieodpłatne nabycie przez Miasto Szczecinek od Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 14/111 o pow. 0,1474 ha w obr. 0019, Szczecinek 19 położonej przy ul. Dworcowej 1 w Szczecinku wraz z udziałami w prawie własności znajdującej się na gruncie zabudowy, w tym m.in. budynku dworca kolejowego Szczecinek,
Nabycie ww. udziału nastąpi z przeznaczeniem na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych Miasta Szczecinek w dziedzinie transportu.
Nabycie ww. udziału nastąpi z przeznaczeniem na wykonywanie zadań własnych Miasta Szczecinek.
W wykonanym przez Miasto projekcie modernizacji dworca na cele związane z obsługą podróżnych przeznaczona została powierzchnia 205,31 m2, a pozostała część budynków o powierzchni 1439,69 m2 została przeznaczona na realizację zadań własnych gminy związanych zaspokajaniem zbiorowych potrzeb mieszkańców Szczecinka.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Sprawczość PiS
Felieton mecenasa Mirosława Wacławskiego
Słuchając niedawno PAD, poczułem się w pewien sposób dowartościowany. Wprawdzie nie aspiruję do elit prawniczych, ale ponieważ z zawodu prawnikiem jestem, to wypowiedź dotycząca tej grupy zawodowej przyjemnie łechce moje ego.
Cóż takiego powiedział PAD? Ano raczył stwierdzić, że Bruksela nie wypłaca Polsce należnych z KPO pieniędzy, na skutek działania elit prawniczych. Proszę dokładnie wsłuchać się w te słowa. Z jednej strony jest rząd polski, wszelkie ministerstwa, ambasadorowie, całe MSZ, asystenci itd., a z drugiej strony elity prawnicze. I ten cały rząd z całą tą obudową nie jest w stanie przekonać Brukseli do swoich racji, a potrafi to zrobić kilku no może kilkunastu prawników.
Mógłbym powiedzieć, że siła rażenia przedstawicieli mojego zawodu jest straszna, gdyby była to prawda.
Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Taką samą czy raczej podobną narrację prowadzi władza w stosunku do opozycji. Bruksela już dawno uruchomiłaby środki finansowe, gdyby nie wraże, wręcz zdradzieckie działania opozycji.
Pomijam już fakt, że władzy pomyliły się pojęcia partii PiS z Polską. To tak jakbym słyszał wystąpienia rządzących z lat 70 i 80 ubiegłego wieku, gdy głoszono hasła tożsamości PZPR z Polską. Obecnie rządzący nie zauważają już, że krytyka sposobu ich rządzenia to krytyka PiS-u i nie ma to nic wspólnego z Polską jako krajem, z patriotyzmem czy też z tożsamością narodową.
Wracając jednak do istoty poruszanego tematu, to jeżeli opozycja potrafi przekonać Brukselę o wstrzymanie wypłat z KPO, to znowu gdzie są te wszystkie ministerstwa, MSZ, ambasadorowie, doradcy, specjaliści itp. itd., którzy biorą grube nasze pieniądze a nie potrafią przekonać Brukseli do swoich racji?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. To nie siła elit prawniczych czy opozycji stanowi podstawę odmowy wypłaty przysługujących nam pieniędzy, tylko nieudolność rządzących jeżeli spełnili wszystkie żądania Brukseli. Jeżeli jest tak jak mówią rządzący, że wypełnili wszystkie żądania Brukseli a tylko wskutek podstępów prawniczych elit i opozycji Bruksela trwa przy swoim stanowisku, to nie najlepiej świadczy to o PiS.
Mieliśmy podobno wstać z kolan, miało się skończyć poklepywanie po plecach, wreszcie z naszym zdaniem miała liczyć się nie tylko Bruksela, ale cała Europa, nie mówiąc już o świecie. I co, okazało się, że kilku prawników i ta zdaniem rządzących słaba, nic nie warta opozycja, potrafili przekonać Brukselę do swoich racji.
Taki obraz siły naszych rządzących, ich sprawczość wyłoniła się z ich narracji. Ponieważ w każdym słowie czy twierdzeniu o słuchaniu przez Brukselę opozycji i elit prawniczych, rządzący nie tylko się pogrążają, ale wystawiają na śmieszność, a to że tego nie widzą, potwierdza tylko zdanie o marności dzisiejszej władzy.
Tylko, że to co przed chwilą napisałem o słuchaniu opozycji i elit prawniczych, jest oczywiście żartem. Prawda jest taka, że Bruksela nikogo nie słucha, a jedynie sprawdza czy to, do czego zobowiązali się rządzący zostało zrealizowane.
Stare powiedzenie mówi, że jeżeli kilka osób mówi ci to samo, to nie należy upierać się, że jest inaczej. Unia Europejska to nie Ursula von der Leyen, lecz szereg instytucji takich jak Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski i Trybunały, Komitety Doradcze itd.
Te gremia twierdzą oczywiście w zakresie swoich uprawnień, że Rząd Polski nie realizuje tzw. kamieni milowych, co jest jedyną przesłanką wstrzymania dopłat. Prawda jest, więc prozaiczna. Wykonanie zobowiązań ze strony Polski jest stosukowo proste stanowi jednak, iż istotny problem dla rządzących. Potwierdzałoby to, bowiem przyznanie, że to, o czym mówi opozycja i elity prawnicze jest prawdą.
Rządzący nie mają argumentów ani siły dyplomatycznej, by przekonać Brukselę do swoich racji, bo racje te stoją w sprzeczności z faktem jakim jest głównie praworządność.
Tak więc PiS woli opowiadać głupoty, PAD snuć jakieś wyimaginowane historie, by w ten sposób tłumaczyć swoją nieudolność, ale i łamanie prawa.
Dla rządzących ważniejsze są ich interesy, pilnowanie swoich stanowisk i pobieranie apanaży, niż interes wszystkich Polaków i Polski, którą tak nagminnie wycierają swoje szanowne oblicza.
Świętowali nasi nauczyciele
Z udziałem władz miasta w kinie Wolność odbyła się w piątek uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Było mnóstwo ciepłych słów, życzeń i podziękowań skierowanych do naszych pedagogów.
Burmistrz Daniel Rak wyróżnił nagrodą: Annę Mitę, Elżbietę Kuczyńską, Alicję Meller, Renatę Romaniuk, Bożenę Tkaczuk, Barbarę Domiańską i Barbarę Morawską.
Nie obyło się bez gratulacji za uzyskanie przez pedagogów wyższego stopnia awansu zawodowego. Tytuły nauczyciela mianowanego uzyskały: Paulina Sobera, Dorota Ludka, Radosława Szczuko i Edyta Ziółkowska. Z kolei tytuł nauczyciela dyplomowanego - Ewa Pawłat, Agnieszka Białkowska i Dorota Biaduń.
Gratulacje za odznaczenie Medalami Komisji Edukacji Narodowej odebrały: Wioletta Gruszka-Liniewicz i Magdalena Mikosza.
Burmistrz Daniel Rak: Z okazji Święta Edukacji Narodowej składam wielkie podziękowania wszystkim szczecineckim Nauczycielom i Dyrektorom Szkół oraz Przedszkoli za trud i zaangażowanie wkładane w wychowanie dzieci i młodzieży. To dzięki waszym pomysłom i kreatywności Szczecinek jest widoczny na edukacyjnej mapie naszego województwa i kraju. Pragnę, aby Państwo wiedzieli, że jako nauczyciele zawsze mogą na mnie liczyć. Wielokrotnie zresztą dawałem temu wyraz. Jestem przekonany, że w Szczecinku udaje nam się wypracować taki system wsparcia edukacji, w którym zarówno dobro ucznia, jak i aspiracje zawodowe nauczycieli traktowane są poważnie przez cały rok szkolny. To również Państwa zasługa, za co jeszcze raz serdecznie wszystkim pedagogom dziękuję. Życzę Państwu dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym. Szczególnie gratuluję wszystkim nagrodzonych Nauczycielom.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Mateusz Ludewicz/Marcin Dyląg