Dworzec kolejowy jest już własnością miasta

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.01.2023 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: To wielki sukces, ale również ogromne wyzwanie, przed którym stajemy

Dziś po wielu latach zabiegów i starań miasto stało się właścicielem dworca kolejowego. Reasumując: zabytek przy torach jest już własnością Szczecinka.

By tak sie stało długa batalię toczyli burmistrzowie Jerzy Hardie-Douglas a od 2018 roku Daniel Rak, który dziś w Szczecinie parafował stosowną umowę w tej kwestii.

Nasz burmistrz napisał w mediach społecznościowych:

Mamy to! Po latach starań dworzec PKP został przejęty przez miasto. To wielki sukces, ale również ogromne wyzwanie, przed którym stajemy.

Teraz przed nami mnóstwo pracy, aby obiekt odzyskał swój dawny blask. Lada dzień rozpiszemy kolejny przetarg na jego remont. Liczę, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Historia przejęcia dworca PKP przez samorząd jest długa i zawiła. Do ostatecznego sfinalizowania tego procesu przyczyniło się wiele osób. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli w niego zaangażowani.

Jak wspomniał burmistrz przed miastem ogromne wyzwanie. Na remont dworca Szczecinek otrzymał dotacje w wys. ponad 16 mln zł. Niestety, potencjalni wykonawcy prac rewitalizacyjnych przy kolejowym zabytku cenią je znacznie drożej, niż kwota, którą oferuje miasto.

Przypomnijmy: Do tej pory odbyły się już trzy przetargi. Wszystkie zostały unieważnione z powodu zbyt wysokich ofert. Przed nami czwarty przetarg. Czy wreszcie zakończy się sukcesem? Przekonamy się o tym na początku przyszłego roku.

Plany miasta:

Nazwa inwestycji: Rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej w Szczecinku.

Opis inwestycji:

Przebudowa i adaptacja, znajdującego się w złym stanie technicznym budynku dworca na cele działalności społeczno - kulturalnej, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji dworca.

Budynek wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1237;

Parametry obiektu: 

- powierzchnia użytkowa SAPiK - 1439,69 m2, powierzchnia użytkowa PKP - 205,31 m2;

- razem powierzchnia użytkowa - 1645,00 m2;

- powierzchnia zabudowy - 862,15 m2;

- kubatura - 10.776 m3;

Zakres robót budowlanych: 

Remont elewacji, remont i wymiana elementów zewnętrznych, schody granitowe, kraty, balustrady, wzmocnienie fundamentów, pogłębienie piwnic, izolacje przeciwwodne w tym iniekcja krystaliczna ścian, docieplenie ścian zewnętrznych od strony wnętrza, przebudowa wnętrz z aranżacją nowych funkcji, wymiana, renowacja zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja oryginalnych fryzów w holu dworca i w sali baletowej, wzmocnienie konstrukcji drewnianych stropów, wykonanie nowych stropów w skrzydle północno-wschodnim, montaż dwóch dźwigów osobowych, odrestaurowanie klatek schodowych, wymiana i budowa nowych, nowoczesnych instalacji (wod-kan, ciepłej wody użytkowej, ogrzewczych, gazowych, wentylacji i wentylacji mechanicznej, elektrycznych, teletechnicznych, słaboprądowych, odgromowych), przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk