Fotoradarów nie ma, ale pracy strażnikom nie ubyło

Miasto z Wizją / 23.01.2023 / Komentarze
Nieprawidłowe parkowanie i łamanie zakazu zatrzymywania się - na cenzurowanym szczecineccy kierowcy

Wydawać by się mogło, że po likwidacji fotoradarów strażnicy miejscy będą mieli zdecydowanie mniej problemów z naszymi kierowcami. Nic bardziej mylnego. Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji rok w rok stanowią największą ilość ogółu wykroczeń ujawnianych na terenie miasta. Tak też było w 2022 roku, gdy nasi kierowcy dopuścili się 1366 wykroczeń (rok temu - 1621) z ogółu ponad 3,7 tys.

Najczęściej popełnianymi w minionym roku wykroczeniami przez kierowców było: parkowanie samochodów w sposób tamujący dojazdy i wyjazdy, niestosowanie się do znaku drogowego - zakaz zatrzymywania się i postoju, niestosowanie się do znaku drogowego - zakaz ruchu oraz jazda bez świateł.

- W ubiegłym roku strażnicy w 1032 przypadkach zastosowali pouczenia a w 332 przypadkach postępowanie mandatowe na łączną kwotę 31,85 tys. zł. Ponadto skierowaliśmy 8 wniosków o ukaranie, a 4 sprawy przekazaliśmy innym instytucjom - mówi "Miastu z Wizją" komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

- W roku 2022 roku nie stosowaliśmy holowania pojazdów, ale nasze działania doprowadziły do usunięcia przez właścicieli 17 wraków. Założyliśmy też blokady na koła 479 samochodów. W przypadkach uzasadniających holowanie pojazdu strażnicy docierali do ich właścicieli i dyscyplinowali ich. W 2022 roku za pomocą specjalnego startera rozruchowego strażnicy pomogli w uruchomieniu 359 samochodów.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Straż Miejska Szczecinek