Podróż szlakami rodów szlacheckich
- Aktualności
Wiosna, coraz cieplej. Mieszkańcy Szczecinka nader chętnie wsiadają na rowery i wyjeżdżają na szlaki wiodące po okolicy. Nic dziwnego - to samo zdrowie, tym bardziej, że aurę mamy naprawdę wiosenną.
Gdzie się udać na feryjną weekendową wycieczkę? Zachęcamy - szlakiem pomorskich rodów szlacheckich! "Rowerowy przewodnik historyczny szlakiem pomorskich rodów szlacheckich", autorstwa pracownika szczecineckiego Muzeum Regionalnego Mateusza Zacharewicza, został wydany w sierpniu 2021 roku. Do dziś cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Każdy miłośnik rowerowych wojaży powinien mieć to wydawnictwo w swojej podręcznej biblioteczce.
A co do podróży rowerowych, to nie musimy wcale czekać na wiosnę. Na rowerze wokół Szczecinka i po Pojezierzu Drawskim można podróżować przez cały rok!
Przypominamy Państwu fragment naszego artykułu, który ukazał się w sierpniu 2021 roku:
Dzięki przestudiowaniu przewodnika możemy poznać historię rodów szlacheckich: von Hertzberg, von Zastrow, von Zarten, von Glasenapp i von Kleist. Wszystko to zostało zgrabnie ujęte na pięciu trasach rowerowych w okolicach Szczecinka. Do wydawnictwa załączono mapę rowerową z naniesionymi i opisanymi szlakami. Przewodnik został wzbogacony bogatą galerią, również nigdy dotąd niepublikowanych zdjęć historycznych siedzib pomorskich rodów szlacheckich.
- Zależało mi pokazać te piękne obiekty w latach swojej świetności. By stworzyć przewodnik z należytą starannością zjechałem region wzdłuż i wszerz - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Zacharewicz.
- Szlaki starałem się poprowadzić z pominięciem dróg asfaltowych. Wszystko po to, by zaproponować rowerzystom bezpieczną podróż. Jako ciekawostkę dodam, że przejechałem ponad 10 tysięcy kilometrów, a praca nad przewodnikiem trwała około 1,5 roku.
Jak zaznaczył nasz rozmówca, tego typu przewodników w kraju jest jak na lekarstwo.
- Chodzi mi tu o przewodniki rowerowe - zaznacza M. Zacharewicz. - Zaproponowane trasy wiodą po powiecie szczecineckim. Jedna z nich wykracza poza nasz region i prowadzi przez powiat złotowski. Najdalej wysunięta trasa na północ prowadzi przez Nosibądy. Z kolei na wschód - przez Biały Bór, na zachód - przez Łęknicę i na południe - okolicami Okonka.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk