Galeria "Zamek" zaprasza na wernisaż

Miasto z Wizją / 25.02.2023 / Komentarze
Wystawa prac Wiesławy Markiewicz

Galeria Sztuki „ZAMEK” zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Wiesławy Markiewicz, szczecińskiej artystki, byłej mieszkanki naszego miasta. Wernisaż odbędzie się w piątek, 3 marca o godz.18.

Wiesława Markiewicz prof. nadzw., absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem artystycznym uzyskała w 1982 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od czasów studiów mieszka i tworzy w Szczecinie, uczestnicząc w życiu kulturalnym i artystycznym miasta, regionu i kraju, m.in.. w wielu edycjach Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego.
Zrealizowała 45 wystaw indywidualnych. Bywa na licznych plenerach, sympozjach. Uczestniczyła w dziesiątkach wystaw zbiorowych, plenerach, warsztatach i sympozjach w kraju i zagranicą.
Od 1996 związana jest z wyższym szkolnictwem artystycznym w Szczecinie - początkowo w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej, a od 2010 r. prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku w Akademii Sztuki.
„Malowanie jest treścią mojego życia i sposobem na nie. To, że mogę brać udział w relacjonowaniu otaczającego świata, stąd zainteresowanie pejzażem, którego obserwacja dostarcza mi nieustający zachwyt. Za pomocą koloru, światłą uczestniczę w procesie ,,dziania się” w wielu aspektach, chociażby poprzez poszukiwania właściwej formy. Uczestnicząc jak każdy w wielkim ruchu przemijania, przez to moje malowanie mogą zatrzymać się i przeżyć, to jest niezwykle dla mnie ważne, dające siłę i tłumaczy moją egzystencję" - Wiesława Markiewicz.

Tekst i foto: SAPiK