Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.03.2023 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Tak obchodziliśmy 40-lecie wyzwolenia Szczecinka

Spotkania z kombatantami, turnieje sportowe, wystawy i apel poległych

Toczona przez lata dyskusja, czy Szczecinek w lutym 1945 roku wyzwalano czy też zdobywano, odeszła już w zapomnienie. Ostatecznie ustalono, że Szczecinek został zdobyty przez Rosjan 27 lutego, a nie jak wcześniej podawano dzień później. Z tej okazji skasowano nawet ulicę 28-lutego. Teraz jest Warcisława IV. 

Jak dawniej obchodzono rocznicę wyzwolenia Szczecinka? Uroczyście, jak np. w 1985 roku. Z resztek zachowanego do dziś plakatu możemy się dowiedzieć, że obchody 40-lecia powrotu Szczecinka do macierzy rozpoczęły się już 14 lutego seminarium młodzieżowych aktywów szkolnych. Impreza odbyła się w Kawiarni Rycerskiej SzOK.

Później było dużo sportu (i słusznie!), m.in. turnieje piłki siatkowej, badmintona, tenisa stołowego, czy zawody strzeleckie z broni pneumatycznej.

Kalendarz imprez okolicznościowych z okazji 40 rocznicy wyzwolenia Szczecinka był naprawdę bogaty. Obchody zacnej rocznicy zwieńczyły manifestacja antywojenna i apel poległych na cmentarzu komunalnym (28.02 o godz. 15) oraz uroczysta akademia.

Warto dodać, że głównym organizatorem obchodów był Społeczny Komitet Obchodów 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy.

Neustettin i dwa B-Werki

Bunkry na straży miasta - broniły od północy i zachodu

Na odcinku szczecineckim w latach 1934-35 wybudowano dwa B-Werki. Duże, dwukondygnacyjne schrony miały bronić głównych dróg wychodzących z miasta na północ i na zachód. Obiekty dzieli 1800 metrów. Zlokalizowane na wzniesieniach zostały przygotowane do obrony okrężnej. Między nimi nie było zalesienia, a zatem „widziały się” i mogły wzajemnie osłaniać ogniem karabinów maszynowych (MG 08 - skuteczny zasięg 1200 metrów, a MG 34 - 1800 metrów).

Część centralna odcinka szczecineckiego sprzyjała rozwinięciu ataku przeciwnika z użyciem pojazdów pancernych. Dodatkowo przy słabej widoczności (noc, mgła, opady śniegu) obrona z B-Werków tego sektora byłaby niemożliwa. Dlatego kolejnym etapem tworzenia infrastruktury obronnej w tym rejonie było wybudowanie w I połowie 1935 roku dwóch schronów bojowych (jednosektorowego z obserwatorem piechoty oraz dwusektorowego z drużyną wypadową), a później – lekko cofniętego - schronu-garażu na armatę przeciwpancerną. Dodatkowo na przedpolu wykopano rowy przeciwczołgowe zalane wodą. W kolejnych miesiącach powstały pozostałe schrony (łącznie na odcinku jest ich 25).

​Mały schron bojowo-obserwacyjny (na mapce zaznaczony żółtą strzałką) przeznaczony był do prowadzenia ostrzału bocznego. Wejście do obiektu prowadzi do małego przedsionka (1). W nim ulokowano szafę na zabrudzone/skażone mundury oraz wyjście ewakuacyjne. Strzelnica obrony wejścia była skośna (w 1935 roku odchodzono już od tego rozwiązania na rzecz ambrazury schodkowej - antyrykoszetowej). Dalej znajduje się izba bojowa (2). W niej umieszczono karabin maszynowy na lawecie posadowionej na stalowej szafce (służącej do przechowywania skrzynek z amunicją). Przednią ścianę pomieszczenia tworzyła płyta pancerna 7P7. Strzelnica dawała możliwość ostrzału w zakresie 65 stopni. Obok była maszynka do taśmowania amunicji. Kazamata bojowa jest połączona z pomieszczeniem odpoczynku załogi (3). I choć wydaje się dziwne, że nie były oddzielone, to w podobnym schronie z 1936 roku na odcinku Sępolno Wielkie przyjęto zbliżone rozwiązanie. 4 prycze (spiętrzane po 2) umożliwiały żołnierzom odpoczynek. Między kompletami łóżek była wnęka na przyłącze telefoniczne. Przy przeciwnej ścianie umieszczono piecyk. Lampki naftowe/karbidowe we wnękach zapewniały oświetlenie. Stanowisko obserwatora (4) – podobnie jak izbę bojową - zamykano drzwiami połówkowymi 17P7. Żołnierz-obserwator po kilkustopniowej drabince wchodził na podest, by zasiąść na obrotowym siedzisku. Lustrację przedpola prowadził z kopuły 9P7 przez peryskop lub przez lornetkę. Komunikował się z obsługą karabinu maszynowego przy pomocy rury głosowej. Telefon umożliwiał kontakt z załogami innych schronów. Odwodnienie zapewniały odpływy zabezpieczone żeliwnymi kratkami w przedsionku i w pomieszczeniu odpoczynku. Odprowadzały wodę z wnętrza schronu do odstojnika znajdującego się przed drzwiami do obiektu.

​Schron w późniejszym czasie był modernizowany, co określiliśmy po inwentaryzacji. Wyjście ewakuacyjne zostało dodatkowo zabezpieczone od strony przedsionka drzwiami 51P8. W izbie bojowej umieszczono filtrowentylator Hes 1,2 (początkowo wentylacja odbywała się grawitacyjnie, a w przypadku użycia gazów bojowych żołnierze używaliby masek przeciwgazowych). Na zewnętrznej ścianie, przy wejściu do schronu zainstalowano przyłącze telefonii polowej umożliwiające podłączenie dwóch przenośnych telefonów w celu utrzymania stałej łączności żołnierzy walczących na stanowiskach polowych z załogą obiektu. Ilości łóżek zwiększono do 5, zastępując stare mocowania listwami z uchwytami do spiętrzania prycz po trzy.

​Cały materiał dotyczący odcinka szczecineckiego zostanie zaprezentowany na konferencji z okazji 10-lecia naszego Muzeum (2. - 3.04.2022). O szczegółach spotkania i programie poinformujemy na początku marca.

Tekst: Krzysztof Kucharski/Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza

Doświetlają przejścia dla pieszych

Zapewne jeszcze wiele lat upłynie, nim droga krajowa nr 20 zostanie wyprowadzona ze Szczecinka. Póki co drogowcy z GDDKiA/o Szczecin dbają o bezpieczeństwo pieszych poruszających się m.in. ulicami: Szczecińska, Gdańska, Słowiańska czy Cieślaka i realizują na w/w ulicach doświetlania przejść dla pieszych. Jak twierdzą, lampy poprawią widoczność pieszych, a tym samym zwiększą nasze bezpieczeństwo. To inwestycja realizowana w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury  Drogowej na lata 2021-2024.

Kopią coraz bliżej S11

Trwają prace na budowie obwodnicy DK20

Oddziała szczeciński Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że postępuje budowa obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20.

Prace ziemne, w tym wymiany gruntu są obecnie prowadzone od dawnego przebiegu DK11 w kierunku wschodnim, dochodząc w pobliże linii kolejowej Szczecinek - Runowo Pomorskie.

Lato, lato, lato czeka

Plaże nad Trzesieckiem będą czynne od 24 czerwca, o ile Rada Miasta nie zdecyduje inaczej

Kilka tygodni temu w ratuszu wyłożono projekt uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia wykazu kąpielisk nad Trzesieckiem w 2023 roku. Mieszkańcy Szczecinka nie złożyli żadnych uwag lub propozycji jej zmiany.

Zgodnie z projektem uchwały ustala się wykaz kąpielisk w sezonie kąpielowym w 2023 roku:
* kąpielisko nr 1 przy ul. Mickiewicza - Plaża Miejska;     
* kąpielisko nr 2 przy terenie zwanym potocznie „Mysia Wyspa”

Sezon kąpielowy na terenie miasta rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. Musi to jeszcze zaaprobować Rada Miasta.  

Wesprzyj pieski i zgarnij nagrody!

Trwa akcja pomocy zwierzakom #psipatrol, o której wspominaliśmy Wam już wcześniej!

Dwóch szczecineckich licealistów w ramach swojego projektu społecznego organizuje #zbiórkę dla szczecineckiego schroniska, a Wy wpłacając pieniądze na rzecz #zwierzaków możecie zawalczyć o wartościowe nagrody. 

Zerkajcie i pomagajcie: PsiPatrol https://psipatrolzwzt.pl/ a po więcej info wskakujcie tutaj: https://www.facebook.com/profile.php?id=100086430656679

#PsiPatrol to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiego programu "Zwolnieni z teorii".

Info i foto: SAPiK

Szczecinek w budowie, debata w Trzesiece i przygotowania do 700 urodzin miasta

Kartka z kalendarza - marzec 2009 rok

14 lat temu, w marcu 2009 roku przygotowywaliśmy się do - jak się później okazało, wielce hucznych - 700 urodzin grodu nad Trzesieckim. W Szczecinku finalizowano też kilka ważnych dla miasta inwestycji, trwały również budowy. Jednym słowem, działo się!

Wiele rodzin otrzymało klucze do swojego wymarzonego "M" w dwóch nowiuteńkich blokach TBS przy ul. Polnej. Pierwsi lokatorzy zasiedlali też położone nieopodal osiedle domków socjalnych. Trwała budowa obecnej Galerii "Hosso" a koło I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Elżbiety "z ziemi" zaczęła wychodzić nowa, okazała hala sportowa. Z kolei przy ul. Kościuszki rozpoczęto adaptację (przebudowę) na mieszkania jednego z dwóch dużych koszarowców.

Co jeszcze? Turyści z Koła PTTK "Wiarusy" bawili się na rajdzie "Wiosna 2009", prywatny przedsiębiorca zapowiadał budowę mariny w miejscu niegdysiejszej przystani LOK (i tak zapowiada aż do dziś), Galeria "Aria" przy ul. Bohaterów Warszawy szykowała się na przyjęcie pierwszych klientów, a celnicy skutecznie "przetrzepali" garaże koło osiedla "Zachód" w poszukiwaniu nielegalnych papierosów i alkoholu.   

Jak wspomnieliśmy, w marcu 2009 roku Szczecinek szykował się do obchodów swoich 700 urodzin. Samorząd miejski podjął decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych miasta. Okazało się, że to zamierzenie trafiło na spory opór tych, co mieli stracić na tej operacji, czyli Gminy Szczecinek. Spór o ziemię był na tyle ostry, że do Szczecinka, a konkretnie do wiejskiej wówczas Trzesieki, zjechała Telewizja TVN 24. Przed kamerami (oglądała to cała Polska) starli się burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i wójt Janusz Babiński. Nie zabrakło nawet oskarżeń o niecne postępowanie. W debacie "na żywo" wzięli też udział mieszkańcy Trzesieki. Wielu, słuchając argumentów za i przeciw burmistrza i wójta zastanowiło się gdzie im będzie lepiej - na wsi czy w mieście?

Ostatecznie latem sprawę rozstrzygnęła Rada Ministrów. 1 stycznia 2010 roku granice administracyjne miasta poszerzyły się o Świątki i Trzesiekę. W całości do miasta "powędrowały" też dwa jeziora: Trzesiecko i Wilczkowo.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk