Armia zbada, wciągnie na stan i odeśle do rezerwy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.04.2023 / Komentarze
Kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Szczecinka

Mimo, że powszechny pobór do wojska odszedł już dawno w zapomnienie, to armia chce wiedzieć ilu - na wypadek ewentualnego konfliktu zbrojnego - posiada w dyspozycji potencjalnych żołnierzy. Dlatego w terminie od 19 do 28 kwietnia br. Powiatowa Komisja Lekarska spotka się z mieszkańcami Szczecinka urodzonymi w 2004 roku, a więc 19-latkami.

- Członkowie komisji spotkają się z młodymi ludźmi w dni powszednie oprócz sobót i niedziel od godz. 8 w budynku Zakładu Obsługi Nieruchomości przy ul. Artyleryjskiej 9 - mówi „Miastu z Wizją” Andrzej Wasąg, szef Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

19-latkowie to nie wszyscy biorący udział w kwalifikacji. Rozporządzenie MON w tej sprawie stanowi, że do kwalifikacji wezwani będą również:

* mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

* osoby, które w latach 2021 i 2022:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

* kobiety urodzone w latach 1999–2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;

* osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

- Stawiając się przed komisją powinniśmy posiadać ze sobą dowód osobisty, dokumentację medyczną (jeżeli takową posiadamy) oraz dokument poświadczający posiadające wykształcenie lub pobieranie nauki - podkreśla A. Wasąg.

- Jeżeli ktoś danego dnia nie może się stawić przed komisją proszę o telefon do Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ratuszu: 94 37 141 38. Wówczas przesuniemy wizytę na innych dzień.

- Mogą być też inne przyczyny nieobecności wzywanego przed komisje, np. praca za granicą. Wówczas proszę rodziców o poinformowanie nas o tym fakcie. W ten sposób unikniemy wszczynania procedur administracyjnych.

Wszystkim, którzy staną do kwalifikacji, oprócz wydanego zaświadczenia, zostanie nadana również kategoria zdrowia. Ci, którzy nie zdecydują się zaciągnąć do armii zostaną przeniesieni do rezerwy.

Pełna treść rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej TU:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/prawo/jest-rozporzadzenie-z-wytycznymi...

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk