Minął tydzień
- Aktualności
Szczecinek oddał hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego
1 sierpnia punktualnie w godzinę "W" przy dźwiękach syren alarmowych, przed symboliczną kwaterą żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym, rozpoczęła się uroczystość poświęcona pamięci Bohaterom Powstania Warszawskiego.
W uroczystości wzięli udział m.in.: samorządowcy Szczecinka, młodzież, harcerze i mieszkańcy Szczecinka. Na uroczystość przybyła również liczna reprezentacja kibiców Legii Warszawa oraz delegacja z zaprzyjaźnionego ze Szczecinkiem francuskiego miasta Noyelles-sous-Lens na czele z wiceburmistrzem Philippe Cerf.
O godz. 17 zebrani w skupieniu wysłuchali ryku syren, a gdy umilkły Legioniści odpalili czerwone race i trzykrotnie wznieśli okrzyk: Cześć i Chwała Bohaterom! Wszystko to na tle transparentu z napisem: BOHATEROM SIERPNIA `44
Szanowni Państwo,
to dla mnie prawdziwy zaszczyt móc razem z Państwem obchodzić 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, 1 sierpnia zgromadziliśmy się na szczecineckim cmentarzu, aby oddać hołd Bohaterom, którzy w 1944 roku na ulicach Warszawy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
O ich heroicznej postawie świadczą nie tylko historyczne fakty, jak choćby liczby przypominające o dziesiątkach tysięcy poległych, rannych i wziętych do niewoli żołnierzy Armii Krajowej. Nie tylko tragiczny los i śmierć od 150 do 200 tysięcy zwykłych mieszkańców stolicy. Całego tragizmu Powstania nie oddaje także tylko i wyłącznie okrucieństwo i systemowe niszczenie Warszawy przez Niemców czy bierność armii Związku Radzieckiego w trakcie trwającego 63 dni zrywu niepodległościowego.
Powstanie to przede wszystkim wielka pokoleniowa wyrwa, która dotknęła nasz kraj i nasze państwo. To stracone szanse i nadzieje młodych i zdolnych ludzi, którzy mogliby z dumą i zaangażowaniem odbudowywać Polskę po zakończeniu II Wojny Światowej. Ich tragiczna śmierć na barykadach walczącej Warszawy to najcięższy i najwyższy rachunek, który Polska musiała zapłacić za 63 dni sierpniowego zrywu w 1944 roku. Rachunek, którego wysokości nie oddadzą i nie zobrazują żadne liczby czy dane przytaczane przez historyków i badaczy Powstania.
I choć ich walka praktycznie od początku skazana była na militarną porażkę, to jednak dzisiaj, po 79 latach, to właśnie Powstańcy są wielkimi moralnymi zwycięzcami. To ich heroiczną postawę wspominamy i podziwiamy nie tylko w Szczecinku, ale w całej Polsce. To w końcu ich niezłomna wiara w zwycięstwo mimo wszystko, stała się dla naszych rodaków inspiracją do walki z komunizmem. To także dzięki ich spuściźnie doszło w Polsce do obrad okrągłego stołu i bezkrwawej rewolucji w 1989 roku.
Moralne zwycięstwo Powstańców Warszawskich to dla nas wszystkich powód do dumy. Setki tysięcy naszych rodaków każdego roku 1 sierpnia oddają im hołd. Budujący jest fakt, że wśród nich jest wiele młodych osób. To niezwykle ważne, że także w Szczecinku, co roku wspólnie wspominamy Powstańców walczących na ulicach naszej stolicy. Dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim Państwu za przybycie na dzisiejsze uroczystości. Szczególnie gorąco dziękuję młodzieży i naszym gościom z partnerskiego, francuskiego miasta Noyelles-sous-Lens, którzy przyjechali do Szczecinka na czele z wiceburmistrzem Philippe Cerf.
To niezwykle ważne, że 79 lal od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego Polacy i Francuzi wciąż na nowo mogą poznawać i uczyć się wzajemnie o przeszłości swoich krajów. Głęboko wierzę, że nasi Goście z Noyelles-sous-Lens doświadczają podczas dzisiejszych obchodów żywej lekcji historii. Jestem przekonany, że pozwoli im ona lepiej zrozumieć zawiłe i skomplikowane dzieje Polski w trakcie i po II Wojnie Światowej.
Jest to niezwykle ważne w kontekście budowania naszej wspólnej europejskiej tożsamości. A przecież chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dzisiaj ściśle związane z członkostwem naszego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej.
Polska potrzebuje silnej i zjednoczonej Europy, która jest w stanie solidarnie wspierać walczącą z rosyjskim najeźdźcą Ukrainę. Historia, także ta bezpośrednio związana z Powstaniem Warszawskim jednoznacznie wskazuje na mocarstwowe zapędy Związku Radzieckiego. A imperialne interesy Rosji, która bezpośrednio nawiązuje do spuścizny ZSRR zawsze biorą górę nad dążeniem innych krajów do wolności i niepodległości.
Dlatego tylko znajomość naszej wspólnej historii może budować solidne fundamenty, na których będzie się opierała nasza współpraca. I to nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także stosunki bilateralne między poszczególnymi krajami. Jestem dumny, że w Szczecinku możemy dokładać małą cegiełkę do tego procesu. Pokazywać i tłumaczyć naszym francuskim Przyjaciołom, jak ważne w historii naszego kraju było Powstanie Warszawskie.
Szanowni Państwo,
Powstanie, które wybuchło w 1944 roku było niezwykłym aktem odwagi, który kosztował życie setki tysięcy naszych rodaków. Bohaterowie, którzy ginęli na ulicach walczącej stolicy mogą być przykładem dla współczesnych młodych Polaków, Francuzów i wszystkich Europejczyków. Ich niezłomna postaw zasługuje na wielkie słowa uznania. Polska wolna i niepodległa była dla nich najwyższym dobrem. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ich walce i opowiadać o ich postawie kolejnym pokoleniom.
Cześć i chwała Bohaterom!
Zwieńczeniem skromnej, ale bardzo podniosłej uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Spoczęły one u stóp symbolicznej kwatery żołnierzy AK. Zapłonęły też znicze przyniesione przez uczestników uroczystości.
Foto: Gryf.tv
Najpiękniejszy Festiwal Świata na Pomorzu Zachodnim
Od 3 do 5 sierpnia na lotnisku Czaplinek-Broczyno bawią się będą dziesiątki tysięcy fanów muzyki. A w strefie Pomorza Zachodniego, która powstaje w festiwalowym miasteczku, czeka na nich moc pozytywnej energii i mnóstwo wydarzeń artystycznych, sportowych, edukacyjnych.
- Strefa będzie dwa razy większa niż w 2022 roku, a lista atrakcji kilkukrotnie dłuższa – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz. – Kiedy Pol’and’Rock znów zagościł w naszym regionie, pojawił się pomysł, by festiwalowe dni wypełnić dodatkowymi wydarzeniami, rozpoczynając od porannej jogi czy treningów crossfitu, przez warsztaty ekologiczne, zabawy i konkursy dla dzieci, spotkania z dobrą książką czy lekcje salsy. W tym roku proponujemy kilkadziesiąt różnych aktywności, serdecznie zapraszamy m.in. do bardzo rozbudowanej strefy zdrowia.
Będzie tam można zrobić bezpłatne badania profilaktyczne, przeszkolić się z udzielania pierwszej pomocy, a nawet umówić się na indywidualne konsultacje psychologiczne. Warto zajrzeć nie tylko do mobilnych gabinetów lekarskich (żeby np. przebadać wątrobę), ale również na „warsztaty uważności” prowadzone przez specjalistów ze szpitala w Gryficach czy na trening opatrywana złamań i ran, który poprowadzą zawodowi ratownicy WSPR.
STREFA SPORTU, STREFA KSIĄŻKI I STREFA CHILL
W strefie sportu oprócz codziennej gimnastyki (godz. 10-11) zaplanowano m.in. rozgrywki badmintona, kręgle, bule, roundnet, trickboard, a nawet zapasy sumo. Będzie też coś dla rowerzystów i miłośników tańca (salsa, bachata). Roztańczone Pomorze Zachodnie zaprasza codziennie od godz. 18 do 20. W strefie piękna (od godziny 10) będą odbywać się m.in. „lawendowe warsztaty” czy spotkania z fizjoterapeutami.
Strefa dziecięca zaprasza na rajski plac zabaw (z piaskownicą, balonami, bańkami mydlanymi i fotobudką) oraz piracką wyspę. Codziennie będą odbywały się tam również warsztaty dla dzieci (np. „Kodowanie bez prądu”) i zabawy integrujące dla rodzin. W zacienionej strefie chill będzie można odpocząć (godz. 10-18) na wygodnych leżakach, a w strefie książki – poczytać i posłuchać. Ciocia Fika zaprasza na „Czytanie na śniadanie” (godz. 10-11), „Podwieczorki z poezją” (16-17) i „Wieczorne czytanki dla dzieci (18-19). Będzie też Bookcrossing – szafę z książkami do przygarnięcia przywiezie Miejska Bibliotek Publiczna z Bornego Sulinowa.
Spragnieni wrażeń artystycznych na pewno odwiedzą wystawę „Poster show” prof. Lexa Drewinskiego, słynnego plakacisty, wykładowcy akademickiego. Uroczyste otwarcie wystawy, która porusza najważniejsze społeczne tematy ostatnich lat, zaplanowano 3 sierpnia o godz. 13, a w wydarzeniu wezmą udział marszałek Olgierd Geblewicz i szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.
WARSZTATY, WYKŁADY, TANIEC I PROMOCJA REGIONU
Miłośnicy sztuk plastycznych powinni zajrzeć też do festiwalowej warsztatowni, gdzie codziennie będą odbywały się ciekawe zajęcia, m.in. malowania na drewnie „rajskich drogowskazów”, tworzenia festiwalowych flag czy słowiańskich plecionek. W strefie Pomorza Zachodniego ma powstać również wielkie upcyklingowe dzieło sztuki – mozaika z tysięcy plastikowych nakrętek (zostanie wystawiona na licytację WOŚP).
Bardzo ciekawie zapowiadają się (godz. 9) warsztaty „Business Yoga”. Poprowadzi je Wadim Żarski – kiedyś zawodowy sportowiec, dziś trener biznesu. Na Pol’and’Rock warto zabrać sportowy strój i matę do ćwiczeń, by zrelaksować się z Yoga Life Club z Koszalina (Przystań relaksu, codziennie, godz. 17-18). Albo spróbować „tańca intuicyjnego” z terapeutką Patrycją Kazimierczak (czwartek, godz. 14-16).
W strefie POZNAJ POMORZE ZACHODNIE będą prezentowały się lokalne samorządy, miejscowości turystyczne, regionalne marki (np. Szwajcaria Połczyńska). Przygotowywane są niespodzianki dla miłośników militariów i turystyki rowerowej. Koło gospodyń wiejskich „Kołacz” zorganizuje warsztaty rzeźbienia w owocach, z kolei Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie zaprosi w podróż w przeszłość, do epoki baroku.
W festiwalowym miasteczku zaprezentują się również regionalne uczelnie. Uniwersytet Szczeciński przyjedzie na Pol’and’Rock z „brygadą prawną” (porady prawne - w czwartek i sobotę, godz. 14-15) i warsztatami psychologicznymi „Młode Głowy” (codziennie, godz. 15-17). Natomiast Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przywiezie na lotnisko Broczyno m.in. psa-robota i zdalnie sterowane samochodziki RC. Przygotowuje też pokazy czystej energii i trening rozpoznawania zapachów wina.
Strefa Pomorza Zachodniego - miejsce wypoczynku, zabawy, nauki - zlokalizowana jest w centrum festiwalowego miasteczka. Jest dwa razy większa niż rok temu. Zajmuje 5 tysięcy m kw. Będzie działała od czwartku do soboty (3-5 sierpnia). Więcej informacji o wydarzeniach przygotowywanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego na: https://polandrockfestival.pl/line-up-schedule oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/events/1606085589887639/
29. Pol’and’Rock Festival jest imprezą niebiletowaną. Wszystkie koncerty i atrakcje są bezpłatne. Ogólnodostępne i darmowe jest również pole namiotowe (wyjątek stanowi Rock Camp). Wystąpią m.in. Spin Doctors, Apollo 440, Lady Pank, Brodka, Napalm Death, Carpenter Brut i Biohazard. Obecność na ASP potwierdzili m.in. Borys Szyc, Jerzy Kryszak, Marek Dyjak, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Marta Kuligowska oraz Kabaret Paranienormalni i Pan Li.
Więcej informacji: https://polandrockfestival.pl/
FESTIWALOWE POCIĄGI
Przypominamy, że z inicjatywy marszałka Olgierda Geblewicza już od środy (2 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia) kursować będą specjalne pociągi, które ułatwią dojazd do Czaplinka. Oprócz 6 par regularnych kursów uruchomionych zostanie aż 15 par dodatkowych pociągów. Wśród nich - hybryda w barwach Pol’and’Rock i WOŚP. Cztery pary będą obsługiwać relację Szczecin Gł. – Szczecinek – Szczecin Gł., 11 par kursować będzie na trasie Szczecinek – Czaplinek – Szczecinek. Pociągi te będą skomunikowane z innymi połączeniami Polregio oraz Intercity. Po zakończeniu festiwalu, od wczesnych godzinnych porannych w niedzielę (6 czerwca) zaplanowano aż 28 par pociągów!
Na Pol’and’Rock warto również wybrać się rowerem. Specjalne festiwalowe trasy - m.in. ze Szczecina (160 km), Koszalina (121 km), Gorzowa Wielkopolskiego (174 km), Berlina (346 km) - znajdują się w aplikacji „Pomorze Zachodnie”. Apkę można bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore.
Trwają prace na budowie południowej obwodnicy Szczecinka
Wiadukty, przejścia dla zwierząt
Najważniejsza wiadomość jest taka, że harmonogram robót jest realizowany zgodnie z planem.
Jak poinformował Szczeciński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, trwa budowa wiaduktu na przyszłym węźle Szczecinek - Południe z drogą S11, jak i budowa wiaduktu nad linią kolejową. Również prace drogowe idą do przodu.
Przypomnijmy: Umowę na realizację inwestycji z firmą Budimex GDDKiA podpisała w lipcu 2021 roku. Wartość zawartego kontraktu to 106,6 mln zł. Pierwsze roboty na drodze o długości 4,4 km ruszyły w grudniu ub. roku. Prace obejmują roboty ziemne, w tym wymiany podłoża na odcinku pomiędzy linią kolejową a dawnym przebiegiem DK11. W ramach inwestycji powstaną też cztery obiekty mostowe. Obecnie budowane jest górne przejście dla zwierząt i wiadukt na przyszłym węźle Szczecinek Południe, którym obwodnica w ciągu DK20 połączy się z drogą S11. W związku z tymi pracami ruch na S11 w tym rejonie odbywa się jedną jezdnią.
Jak wspomnieliśmy, zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2025 roku.
Archiwalne "Wakacje w Szczecinku"
Jak odpoczywano nad Trzesieckiem? Podróż do dalekiej i nieco bliższej przeszłości
Zostały zaprezentowane na niej wybrane materiały archiwalne obrazujące wypoczynek w Szczecinku, sposoby spędzania wolnego czasu w lecie oraz dawna oferta turystyczna miasta.
Warto zapoznać się ze zbiorami naszych archiwistów. Powód? Ramy chronologiczne wykorzystanych archiwaliów obejmują lata 1899-1975. Wystawę uzupełniają reprodukcje fotografii oraz pocztówek ze zbiorów prywatnych Christiane Zech oraz Joachima Sturma.
Link do wystawy:
http://www.koszalin.ap.gov.pl/wystawa-wirtualna-pt-wakacje-w-szczecinku/
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: S. Włodarczyk/Gryf.tv/Poland Rock Festiwal