Fałszerstwo? Nie – pomoc dla niewidomych. PKW tłumaczy zamieszanie
- Aktualności

– Nie odnotowano żadnych incydentów, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie głosowania zaplanowanego do godz. 21:00 – przekazał Marciniak. W konferencji uczestniczyli również członkowie PKW Mirosław Suski i Ryszard Kalisz oraz szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz.
Obawy wyborców i drobne incydentyPrzewodniczący PKW odniósł się także do zgłoszeń dotyczących wyglądu kart do głosowania. Niektórzy wyborcy podejrzewali fałszerstwo ze względu na ścięty górny róg karty – takie sytuacje miały miejsce m.in. w Tarnowie, gdzie interweniowała policja. Marciniak wyjaśnił, że ścięcie rogu to standardowy element pomocniczy dla osób niewidomych i nie jest powodem do niepokoju.
Pojawiły się też niepotwierdzone doniesienia o członkach komisji, którzy mieli być pod wpływem alkoholu. Jeden z nich odmówił badania i uciekł, drugi miał dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. – To przypadki incydentalne, które nie wpływają na przebieg wyborów – zapewnił Marciniak.
Dalszy przebieg wyborówKolejne konferencje PKW zaplanowano na godz. 13:30 i 18:30. Będą one poświęcone frekwencji.
W głosowaniu bierze udział ok. 29 mln uprawnionych obywateli, którzy oddają głosy w ponad 32 tysiącach lokali wyborczych w kraju i 511 za granicą. Aby zagłosować, należy okazać ważny dokument tożsamości lub aplikację mObywatel.
Ważny głos oddaje się, stawiając znak „X” w kratce obok nazwiska jednego wybranego kandydata. Głosowanie potrwa do godz. 21:00, o ile PKW nie zarządzi inaczej. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza, za której złamanie grożą surowe kary finansowe.