O turystyce w Szczecinku pół wieku temu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.08.2018 / Komentarze
TKKF "Fala" na cenzurowanym - "W niewielkim stopniu angażuje się do organizowania wypoczynku po pracy". Ale były też plusy

To było 55 lat temu - w 1963 roku. Wówczas na lokalnym rynku wydawniczym ukazywał się dość ciekawy periodyk pt. "Zapiski Koszalińskie". Zapewne starsi mieszkańcy Szczecinka doskonale je pamiętają.

W numerze 6/1963 "Zapiski" opublikowały artykuł pióra Janiny Łączyńskiej pt. "Turystyka - ważny (i trudny) problem". Co jak co, ale wyobrażaliśmy sobie, że w tamtych latach w województwie koszalińskim z turystyką wszystko było jak najlepiej w porządku.

Okazuje się, że nie wszystko. Do tego "przewodnia siła narodu" dopuszczała też krytykę - niewielką, bo niewielką, ale zawsze.

W artykule, oprócz pochwał, możemy też przeczytać słowo krytyczne o szczecineckiej turystyce. Autorce podpadło Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. J. Łączyńska napisała, że "TKKF posiada ośrodek w Szczecinku, lecz w niewielkim stopniu angażuje się do organizowania wypoczynku po pracy". 

W artykule znajdziemy też wiele innych wątków dotyczących ówczesnej szczecineckiej turystyki. Możemy przeczytać m.in., że: "Pas najbardziej predestynowany do intensywnego wykorzystania turystycznego przebiega obecnie po linii: Drawsko Pom. - Złocieniec - Szczecinek - Chojnice. Cały ten obszar posiada niezliczoną ilość jezior stwarzających doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych".

Skąd my to znamy?

Autorka zauważyła też: "Mimo, że warunki geograficzne pretendują województwo koszalińskie do zajęcia jednego z czołowych miejsc do zaspokajania potrzeb turystycznych w kraju, to przecież w chwili obecnej stoimy jeszcze daleko w tyle za innymi województwami. Jedną z przyczyn są duże braki w zakresie stanu i rozmieszczenia obiektów i urządzeń turystycznych oraz ich wyposażenia".

Nie ma się jednak co dziwić, wszak wówczas od zakończenia najstraszliwszej z wojen minęło zaledwie 18 lat.

Studiując artykuł możemy też przeczytać o szczecineckim kampingu PTTK (przy ul. Kościuszki) oraz Szkolnym Wojewódzkim Ośrodku Krajoznawczo - Turystycznym (schronisko wycieczkowe w Szczecinku).

Okazuje się również, że 54 lata temu do najprężniejszych ośrodków wypoczynku świątecznego, oprócz Ustki, Darłówka, Mielna czy Kołobrzegu, należał także Szczecinek.

Miłej lektury!

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Archiwum Państwowe w Koszalinie