Szczecinecki Wartek ma 12 lat

Miasto z Wizją / 03.05.2022 / Komentarze
Na portalach aukcyjnych moneta osiąga wysokie ceny. U nas przez dziesięciolecie jej wartość się nie zmieniła

Wartek - młodszym mieszkańcom Szczecinka przypominamy, że to okolicznościowa moneta wybita w czerwcu 2010 roku z okazji 700-lecia miasta. Jak każdy tego rodzaju monetarny gadżet stanowi łakomy kąsek dla kolekcjonerów i numizmatyków.

Minęło 12 lat i sprawdziliśmy jak się ma Wartek. Otóż dobrze. Można go kupić na portalach aukcyjnych za kilkadziesiąt złotych, bądź kilkanaście dolarów. Dostępny jest również na portalu e-numizmatyk.pl za 58 zł.

To dużo drożej niż w rodzinnym Szczecinku. Bo choć 10 lat minęło Wartek nadal jest w sprzedaży nad Trzesieckiem. Za okolicznościową monetę w Centrum Informacji Turystycznej (punkt z pamiątkami na razie jest zamknięty) Wartka kupimy po 7 zł za sztukę.

A teraz kilka ciekawostek. Otóż Wartek Szczecinecki został wybity w nakładzie 15 tys. szt. w częstochowskiej firmie Artmedal. Jego projektantem jest Władysław Fijałkowski. Moneta została wykonana z bimetalu o średnicy 27 mm, otok ma z mosiądzu, a rdzeń z mosiądzu wysokoniklowego.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Producent/SAPiK/S. Włodarczyk