Wiekowa lipa zniknie z krajobrazu Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 29.03.2018 / Komentarze
Rada Miasta zdecydowała o usunięciu pomnika przyrody z terenu przedszkola przy ul. Księżnej Elżbiety

W czwartek (29.03) miejscy radni podjęli decyzję o usunięciu ze względów bezpieczeństwa wiekowej lipy rosnącej na terenie Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Księżnej Elżbiety.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.:

Znosi się pomnik przyrody - drzewo z gatunku lipa drobnolistna o obwodzie 430 cm, wysokość 25 m, rosnącą na terenie Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Księżnej Elżbiety 2, który został objęty tą formą ochrony na mocy rozporządzenia Wojewody Koszalińskiego z dn. 8 września 1992 r. w sprawie uznania za pomnik przyrody

Zniesienie statusu pomnika przyrody drzewa następuje z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego. Działanie zostało skonsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie.         

Obecnie drzewo posiada dwa przewodniki rosnące w kształcie litery „V” połączone wiązaniem linowym w górnej partii koron. W prawym przewodniku (patrząc od strony ul. Ordona) duży ubytek kominowy, połączony z ubytkiem wgłębnym znajdującym się u nasady pnia drzewa. W związku z powyższym, drzewo jest drzewem niebezpiecznym, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci i innych osób przebywających na terenie przedszkola oraz ciągu pieszo jezdnego przy
ul. Ordona.

To nie pierwszy taki przypadek na terenie przedszkola przy ul. Księżnej Elżbiety. Pod koniec 2013 roku Rada Miasta zdecydowała o usunięciu z terenu przedszkola wiązu szypułkowego o obwodzie 470 cm, również będącego pomnikiem przyrody. Drzewo wycięto w lutym 2014 roku. Wówczas też usunięto topolę czarną o obwodzie 425 cm rosnącą w parku nad jeziorem Trzesiecko nieopodal osiedla Zachód. Drzewo jako pomnik przyrody zostało ustanowione w grudniu 1995 roku.

Aktualne szczecineckie pomniki przyrody to: lipa drobnolistna rosnąca przy ul. Księżnej Elżbiety (przedszkole), cis pospolity koło I LO, dąb szypułkowy (17 sztuk) i buk zwyczajny rosnące w Nadleśnictwie Czarnobór, buk zwyczajny w Parku Dworskim, dąb szypułkowy przy ul. Jana Pawła II, klon zwyczajny na rogu ulic: 1 Maja i Szkolnej przy ZSZ oraz topola czarna (3 szt.) i brzoza brodawkowata rosnące w Lasku Komunalnym.

W 2012 roku Rada Miasta dorzuciła do tego wykazu dąb rosnący w pobliżu Wieży Bismarcka, a dwa lata później kolejne dwa dęby szypułkowe rosnące w parkowej alei pomiędzy Stadionem Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa a jeziorem Trzesiecko. Pierwsze z drzew ma w obwodzie blisko 400 cm i wysokość 23 m. Drugie z kolei liczy w obwodzie 336 cm i wysokość – podobnie jak „sąsiad” - 23 m. Wiek obu dębów szacuje się na około 200 lat.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk