10 tysięcy złotych na nowy mural

Miasto z Wizją / 12.06.2018 / Komentarze
Pieniądze trafią do Szczecinka w ramach "Programu Społecznik". Tak zdecydowali internauci w głosowaniu

Kilka tygodni temu organizatorzy Art Pikniku wraz ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecinek zgłosili do „Programu Społecznik” swój projekt pn. „Muralovy Szczecinek”. O tym, czy otrzymają oni środki na jego realizację zdecydować mieli internauci poprzez głosowanie. Te już dobiegło końca. Wiadomo, że dzięki wsparciu mieszkańców do Szczecinka trafi 10 tys. złotych mających przyczynić się do powstania w naszym mieście kolejnego wielkoformatowego muralu. Łącznie internauci oddali na ten pomysł 86 głosów. To wystarczyło, aby „załapać” się na dofinansowanie.

Przypomnijmy. Art Piknik to odbywające się w Szczecinku cykliczne, kilkudniowe wydarzenie kulturalne, które na stałe już wpisało się do kalendarza miejskich imprez. Po dwóch z nich w miejskiej przestrzeni zostały nam wyjątkowe pamiątki – murale autorstwa znanych malarzy.

W 2014 roku na elewacji budynku znajdującego się przy ul. Boh. Warszawy powstał pierwszy w Szczecinku mural, upamiętniający II edycję Szczecineckiego Art Pikniku. Rok później, 19 lipca przy ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się oficjalne odsłonięcie kolejnego muralu, tym razem projektu polskiego malarza Tomasza Sętowskiego. Kilkunastometrowy obraz przedstawiający „Strażnika miasta” to pamiątka po III edycji wspomnianej imprezy.

Już jakiś czas temu pojawiły się plany dotyczące powstania kolejnego tego typu dzieła. Tym razem chęć podjęcia się tego wyznania wyraził Dariusz Miliński. W minionym roku rozpoczęła się zbiórka funduszy pozwalających na realizację przedsięwzięcia. Jednak dotychczas nie udało się zebrać pożądanej kwoty. Teraz kolejny mural ma szansę doczekać się realizacji. Wiadomo już, że na ten cel inicjatorzy pomysłu otrzymają wspomniane 10 tys. zł. To jednak nie pozwoli na pełne pokrycie kosztów związanych ze stworzeniem w miejskiej przestrzeni muralu.

Dodajmy, że w minionym roku ruszyła także internetowa zbiórka środków. Dotychczas, dzięki hojności 68 osób, udało się zgromadzić kolejnych 4,7 tys. zł. Każdy, kto chciałby przyczynić się do jego powstania, może to uczynić przekazując dobrowolny datek na ten cel odwiedzając stronę oficjalnej internetowej zbiórki funduszy na to przedsięwzięcie.

Tekst: Marzena Góra