100 tys. złotych na kolejne "Wspólne podwórka"

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.03.2018 / Komentarze
ZGM ogłosił nową edycję programu. Ruszyło przyjmowanie wniosków

Od kilku lat miasto wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej realizuje program wymyślony właśnie przez szczecinecki ZGM-TBS pod nazwą „Wspólne podwórka”. Jego celem jest polepszenie wizerunku miasta poprzez poprawę warunków i estetyki otoczenia budynków z tworzeniem na terenach podwórek infrastruktury, np. terenów zielonych z miejscami do wypoczynku. Program ten realizowany jest nad Trzesieckiem od 2009 roku. Przez ten czas udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, dzięki którym miejska przestrzeń zyskała całkiem nową prezencję.

- „Wspólne podwórka” jest bardzo ważnym dla miasta programem, w ramach którego dofinansowanie obejmuje uporządkowanie przestrzeni już poza samym budynkiem mieszkalnym – powiedział nam w jednej z rozmów wiceburmistrz Daniel Rak. – Jak sama nazwa skazuje, ma on na celu zmiany w obrębie wspólnej przestrzeni w najbliższym otoczeniu. Program ten umożliwia nieco inny rodzaj zagospodarowania tej przestrzeni. Do tej pory w ramach programu „Wspólne podwórka” z miejskiego dofinansowania skorzystały 52 wspólnoty. Dofinansowania te opiewały na łączną kwotę prawie 300 tys. zł.

Przypomnijmy. Zgodnie z regulaminem dofinansowaniem mogą być objęte zadania polegające na tworzeniu na terenach podwórek: wewnętrznych, osiedlowych kanalizacji sanitarnych i deszczowych oraz systemów odwodnieniowych, infrastruktury towarzyszącej, np. chodników, miejsc postojowych, murków ozdobnych, ogrodzeń, małej architektury, terenów zielonych lub rekreacyjnych z miejscami do wypoczynku - m.in.: trawników, alejek, ławeczek, koszy na śmieci, klombów, nasadzeń, żywopłotów, a także placów zabaw ogólnie dostępnych (na osiedlach, w zespołach budynków) oraz mających na celu zadbanie o ład przestrzenny poprzez m.in. rozbiórkę obiektów takich jak komórki czy pomieszczenia gospodarcze, które „zaśmiecają” otoczenie lub uniemożliwiają realizację zadania objętego dofinansowaniem.
Wysokość przyznawanego dofinansowania wynosić będzie 25 proc. wartości inwestycji. Warunkiem rozpatrzenia wniosku w sprawie jego przyznania będzie sporządzenie dokumentacji technicznej w formie projektu lub koncepcji zagospodarowania terenu, a także kosztorysu inwestorskiego.

Na ten cel w budżecie miasta zabezpieczonych zostało 100 tys. zł. Z kolei wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane do wyczerpania środków. Właściciele, współwłaściciele i inne osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości gruntowych powinni się pośpieszyć ze składaniem wniosków, bowiem decyduje kolejność zgłoszeń.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk