13 lat temu bunkier trafił do pasjonatów wojskowości
- Aktualności
W 2010 roku za sprawą Rady Miasta bunkier przy ul. Kościuszki trafił pod opiekę (dzierżawa) Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Jazdy Terenowej „ JAZDA 4x4” z siedzibą w Szwecji koło Wałcza. Dziś odrestaurowana pamiątka po umocnieniach Wału Pomorskiego (Pommernstellung) stanowi wielką atrakcję turystycznego Szczecinka i jest tłumnie odwiedzana przez pasjonatów wojskowości z całej Polski (i nie tylko). Jest też siedzibą Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza.
13 lat temu wojenna ruina i przyległy teren były właściwie wysypiskiem śmieci. Ale nie tylko. Po wojnie przez kilkadziesiąt lat na przyległym terenie urządzono kopalnię żwiru i piasku. Z czasem wokół powstała olbrzymia niecka a sam bunkier od poziomu fundamentów znalazł się na wierzchu terenu.
Dzięki staraniom członków stowarzyszenia z roku na rok przy bunkrze "coś się działo". Ogrom pracy włożony społecznie przez pasjonatów militariów możemy podziwiać dziś w pełnej krasie.
Co zrobiono? Przede wszystkim odtworzono wygląd płyt i kopuły pancernej, system ogrzewania, wentylacji oraz rur głosowych, naprawiono zewnętrzne ściany bunkra, wstawiono kopię drzwi wewnętrznych, podłączono prąd, a także odtworzono wyposażenie pomieszczeń, w którym zgromadzono moc pamiątek po działaniach wojennych w latach 1939-1945.
O atrakcjach B-werku przy ul. Kościuszki piszemy nader często, zapraszając jednocześnie do zwiedzania militarnego muzeum.
Warto też wspomnieć, że o budowie Wału Pomorskiego, który biegł równolegle do przedwojennej granicy polsko – niemieckiej, niemieccy stratedzy zadecydowali w 1930 roku. W Szczecinku jego umocnienia przebiegały północno -zachodnim przedpolem. Rozciągały się od jeziora Wielimie ryglując drogę wylotową do Koszalina i Barwic, następnie wzdłuż brzegu jeziora Trzesiecko, przecinały Las Klasztorny i biegły dalej do jeziora Wilczkowo. Bunkier przy ulicy Kościuszki należy do starszych typów. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w 1934 roku. Został przystosowany do obrony okrężnej.
Tekst i foto (2007 r.): Sławomir Włodarczyk
Na zdjęciach w galerii: Szczecinecki B-werk w latach 2007-2010