22House wraca ze zdwojoną siłą

• Tv
Miasto z Wizją / 17.09.2016 / Komentarze
Kilka dni temu ukazał się najnowszy, tym razem solowy utwór „Niepewny”

Tym mieszkańcom, którzy doskonale znają szczecinecką scenę hip-hopową, z pewnością nie trzeba ich przedstawiać. Na rzecz rapu działają wspólnie od blisko 12 lat, choć każdy z nich nie rezygnuje z własnych muzycznych projektów. Przez te lata skład grupy ulegał przekształceniom, jednak ich drogi finalnie zawsze się krzyżowały. To, co ich łączy, to pasja i wieloletnia przyjaźń, którą przenieśli także na grunt muzyczny. Mowa oczywiście o formacji 22House, którą obecnie ze starego składu tworzą: jego główny założyciel Bartosz CON (który większość swojego czasu poświęca teraz na robienie miksów oraz masteringu, czego efekty możemy usłyszeć  m.in.  w numerze "Niepewny"), Marcin NYGGAS oraz Kacper ENKA. To właśnie od numeru jego bloku powstała nazwa 22H. Z kolei za produkcję zazwyczaj odpowiada Jakub, jednak obecnie obowiązki służbowe nie pozwalają mu na pełne zaangażowanie się w kolejne pomysły. Muzycy przez te lata zrealizowali mnóstwo zarówno wspólnych, jak i indywidualnych projektów. I jak zapowiadają, nie zamierzają przestać.

- Skład 22House nadal istnieje, o czym mógł się przekonać każdy, kto śledzi naszą stronę na FB – mówi Kacper. – Wraz z początkiem roku zdecydowałem się ruszyć do przodu i poświęcić temu więcej czasu, niż dotychczas. Niestety przez ostatnie lata ciężko było pogodzić pracę po 11 godzin dziennie z pisaniem, nagrywaniem i przy okazji znaleźć w tym wszystkim czas dla siebie. Teraz większość mojego wolnego czasu pochłania właśnie rap. Nigdy nie planowałem związać się zawodowo z muzyką i traktować ją jako główne źródło utrzymania. Od 8 lat normalnie pracuję, jak większość osób związanych z 22H. Teraz, poprzez powrót do tworzenia można powiedzieć, że pracuję „na dwie zmiany”.

- To, co się u nas dzieje, można śledzić na naszym profilu na FB pod adresem https://www.facebook.com/22Hamy/?fref=ts. Pojawiają się tu posty związane nie tylko i wyłącznie z 22House, jak m.in. BlackSide (Dzban Nygas) i Jakub (STW), którego również możecie usłyszeć wraz z formacją BlackSide oraz inni ludzie, którzy współpracują z nami. Założeniem tego profilu jest informowanie ludzi o tym, co dzieje się na szczecineckiej scenie i jeśli ktoś ma coś ciekawego do pokazania, informacja o tym zapewne znajdzie się na naszym profilu.

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie wszyscy, którzy doceniają rodzimy rap, mają powody do zadowolenia. W serwisie YT na kanale 22House Enkawu (https://www.youtube.com/channel/UCDJmE3o3ftZKb6LXAN0DlMA) przez ostatni miesiąc pojawiły się nowe klipy, m.in. „Krótki bilans” oraz „Wiedz to”. Ponadto zaledwie kilka dni temu ukazał się najnowszy numer „Niepewny”, tym razem solowy.

- Pracuję właśnie nad solowym krążkiem, który będzie nosił tytuł „Między nami”. Mówię oczywiście o nielegalu – kontynuuje nasz rozmówca. – Okazało się, że mam dość dużo numerów z futeringami, więc ciężko to będzie nazwać faktyczną solówką. W międzyczasie na kanale nadal będą pojawiać się jakieś numery. Planuję też wrzucić kilka starszych utworów, które może odbiegają nieco poziomem od tych najnowszych, ale które dotychczas nigdzie się nie ukazały. Być może akurat komuś wpadną w ucho.

- Obecnie nie mamy producenta, który mógłby robić nam bity, a bez tego ciężko o jednolitość klimatu. Dlatego też szukamy odpowiedniego człowieka, który się tego podejmie. Póki co korzystam z forów i przede wszystkim z bezpłatnych, jak i płatnych podkładów. Ostatnio najlepiej czuję się na podkładach o trapowym brzmieniu, choć to nie reguła. Z kolei produkcją ostatnich trzech klipów zajmował się Jakub "LoK" Małecki – Stoned Label, z którym pracowaliśmy m.in. rok temu podczas nagrywania kawałka „Miejskich ulic rytm” – wspomina Kacper. – Obiecałem sobie, że tym razem dam z siebie wszystko. Co prawda nie mam jakichś ogromnych placów związanych z muzyką, ale zamierzam dać z siebie tyle, ile mogę, wiodąc jednocześnie przy tym normalne życie ojca oraz osoby pracującej. Może nie należymy do najmłodszego pokolenia i żaden z nas nie odniósł jakiegoś spektakularnego sukcesu, ale wszystko jest na dobrej drodze do tego, aby o szczecineckim rapie usłyszało nieco więcej osób.

- Przyznam, że dosyć przykre jest to, że od chyba 10 lat w naszym mieście nie odbyła się żadna impreza hip-hopowa, a wiem, że mnóstwo osób od wielu lat czeka na takie wydarzenie. Wielu ludzi naprawdę chętnie wybrałoby się na taki koncert, którzy chcieliby gościć w swoim mieście wykonawców rapowych. Po cichu liczę na to, że któregoś dnia to się zmieni i ludzie, którzy słuchają hip-hopu oraz rapu nie będą spychani na bok. Każdy gatunek muzyczny jest ważny dla jego odbiorców, dlatego byłby to miły krok ze strony naszego miasta, gdyby uwzględniono to planując przyszłoroczne imprezy i koncerty.

Póki co zdecydowanie warto śledzić to, co dzieje się na wspomnianym kanale w serwisie YT, ponieważ jak zapowiada nasz rozmówca, kolejne kawałki (zarówno nowe, jak i te nieco starsze) będą pojawiały się tu w ok. dwutygodniowych odstępach czasu.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Kacper ENKA