25 lat harcerskich przygód

• Tv
Miasto z Wizją / 30.04.2016 / Komentarze
Swój jubileusz świętował 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego

W piątkowy (29.04) wieczór sala konferencyjna CK Zamek raz po raz rozbrzmiewała donośnym „Czuwaj”. Tu w niezwykle serdecznej atmosferze na wyjątkowej uroczystości spotkali się szczecineccy harcerze związani obecnie lub w przeszłości z 13 Czarnym Szczepem im. Zawiszy Czarnego. Szczep, który może pochwalić się najdłuższą czynną działalnością w regionie, świętuje właśnie 25-lecie swojego istnienia. Obecni na sali goście, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, doskonale pokazali, że harcerzem jest się całe życie, a wartości przez nich wyznawane są aktualne w każdym pokoleniu.

W tym sentymentalnym spotkaniu, podsumowującym 25 lat działalności szczepu, udział wzięli m.in. Komendant Hufca ZHP Robert Jasek, była komendantka Hufca Zofia Gańska, a także były komendant 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego – Maciej Grunt oraz obecnie pełniąca tę funkcję phm. Malwina Siwczak, a także harcerze, ich rodzice i przyjaciele.

Uroczystość rozpoczęła się od przeczytania listu od Małgorzaty Sinicy, naczelnika ZHP: „Ogromnie cieszę się z waszego jubileuszu. To na pewno ogromna radość dla tych, którzy tworzą szczep, ale też i dla wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do jego tworzenia kiedyś lub wspierają jego działania z zewnątrz. Ten jubileusz, to dowód waszej wzajemnej przyjaźni i braterstwa, ale też ogromu wspólnych przygód, służby na rzecz innych, konsekwencji w realizacji obietnic i celów. Życzę wam, by przez kolejne lata wasza wspólnota była coraz mocniejsza ”.

- Jest mi niezmiernie miło być tu dzisiaj z harcerzami i z zuchami, z obecnymi instruktorami i tymi, którzy działali we wcześniejszych latach – zwrócił się do gości komendant Robert Jasek. - Gratulacje za wytrwałość, za wcześniejszą i bieżącą pracę, za to, że dzięki wam harcerstwo tu, na ziemi szczecineckiej ma się dobrze i będzie się miało coraz lepiej. Za to właśnie dziękujemy. Za to, że trwacie, że dalej znajdujecie chętnych do noszenia munduru, do wyznaczania sobie odpowiednich celów i ich realizacji. Zuchy, harcerze, wędrownicy i instruktorzy nie mieliby takiej możliwości, gdyby nie wsparcie ich rodzin. Rodzinom dziękuję za to, że ufają szczepowi, powierzając mu swoje dzieci.

W trakcie spotkania wyświetlony został również krótki film pokazujący codzienne życie naszych harcerzy.

Nie zabrakło także licznych podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do wieloletniego funkcjonowania szczepu za wspieranie wszelkich działań, współpracę, pomoc i zrozumienie. Oczywiście jubileusz nie mógłby się obyć również bez okolicznościowego tortu.

Przypomnijmy, że dziś (sobota, 30.04) o godz. 10.00 rozpocznie się piknik rodzinny zorganizowany przez harcerzy 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego, którzy zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania jubileuszu. W trakcie pikniku gospodarze przedstawią  to, czego uczą się podczas zbiórek. Dowiemy się m.in. jak przygotować proste i ciekawe posiłki, wykonać biżuterię, czy zaprojektować własne  ekologiczne torby. Podczas zabawy drużynowi przeprowadzą  także rozmaite gry dla całych rodzin. Z kolei Szczecinecki Klub Fantastyki przygotuje stoisko z grami planszowymi. Wszyscy, którzy chcą spędzić ten dzień na pikniku z harcerzami, powinni zabrać ze sobą koce, leżaki, śniadanie i oczywiście dobry humor.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Kłuciejasz - dziękujemy