30 lat Straży Miejskiej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.02.2022 / Komentarze
Komendant Grzegorz Grondys do Mieszkańców Szczecinka

Szanowni Państwo!

Straż Miejska w Szczecinku została utworzona na podstawie Uchwały Nr XXIII/130/91 Rady Miejskiej w Szczecinku z dnia 30 września 1991 roku. Faktycznie rozpoczęła działalność od 1 lutego 1992 roku, ponieważ wtedy zostali zatrudnieni strażnicy i od tego czasu rozpoczęli działalność.

30 już lat Straż Miejska w Szczecinku dba o zapewnienie spokoju i porządku publicznego, w dużym stopniu przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Szczecinka.

Dużą uwagę przywiązujemy również do działań profilaktycznych uczących bezpiecznych zachowań oraz pokazujących zagrożenia. Zadania w tym zakresie wykonywane są z pełnym zaangażowaniem.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat SM nie uniknęła również tzw. „wpadek”. Aby mógł następować rozwój trzeba także przełamać różnego rodzaju kryzysy. Każdy taki kryzys był dogłębnie analizowany, pozwalał na wyciągnięcie wniosków i usprawnienie wykonywanej pracy.

Od kilkunastu lat strażnicy pełnią służby całodobowe i podejmują interwencje przez całą dobę zapewniając nie tylko porządek publiczny, ale i bezpieczeństwo mieszkańcom Szczecinka. Od roku 2016 straż obsługuje system monitoringu wizyjnego ujawniając setki zdarzeń i reagując na nie. Dla wygody mieszkańców został uruchomiony numer alarmowy 986, pod którym przez całą dobę można zgłaszać interwencje. Ostatni okres w związku z pandemią choroby Covid-19 był szczególnie trudny. Spotkaliśmy się z nowymi wyzwaniami i sytuacjami, gdzie musieliśmy najpierw opanować swoje lęki. Strażnicy w codziennej pracy są szczególnie narażeni na zarażenia wirusami, gdyż nigdy, tak do końca nie wiemy w stosunku do kogo podejmujemy interwencje. Nie możemy się chronić za pracą zdalną.

Patrząc z perspektywy 30 lat istnienia straży oraz 19 lat mojego „komendantowania” mogę pokusić się o kilka uwag.

Straże gminne, miejskie były jednym z pomysłów Państwa, aby poprawić bezpieczeństwo bez ponoszenia na nie wydatków. Oczywiście te wydatki ponoszą samorządy, które powołały straże. To było coś nowego w naszej rzeczywistości, coś co musiało ciężko zapracować na swoją pozycję. Uważam, że twórcom reformy administracyjnej zabrakło determinacji, aby przeprowadzić ją do końca dobrze. W ogromnej liczbie państw na świecie funkcjonują organizacje podobne do polskich straży miejskich. Spełniają one takie same zadania jak nasze straże, ale są wyposażone w broń palną i nazywają się POLICJAMI - komunalnymi, miejskimi, gminnymi, municypalnymi, lokalnymi czy tym podobnie. Na całym świecie są jasno określone granice obowiązków policji komunalnych i jasno zaznaczone granice, gdzie zaczynają się kompetencje policji stanowej czy państwowej. Dlaczego
u nas nie można tego było zrobić od początku?

Zbyt łatwo jest rozwiązać straż gminną. Przy złych układach, nawet najlepiej funkcjonującą jednostkę można szybko doprowadzić do rozwiązania głosami paru radnych posługujących się populistycznymi hasłami. Dla strażników jest to praca niedająca pewności jutra, do tego nisko płatna. Powoduje to wielką rotację pracowników szukających stabilizacji życiowej.

Uprawnienia straży systematycznie rosną szczególnie o drobne wykroczenia, którymi nie chcą się zajmować inne służby.

Jestem przekonany, że Szczecinecka Straż Miejska już na stałe wpisała się w miejski system bezpieczeństwa, że dostrzegacie Państwo jej przydatność i że będzie mogła przez kolejne lata zapewniać mieszkańcom naszego miasta spokój, porządek i bezpieczeństwo. Ze swojej strony mogę jedynie zapewnić, że będziemy ciągle doskonalić naszą pracę i być wszędzie tam, gdzie nasza obecność jest niezbędna.

Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku dr Grzegorz Grondys

Foto: Sławomir Włodarczyk

Od Redakcji: Naszym strażnikom życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz sukcesów w służbie.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!