500+ na pierwsze dziecko. Wnioski zalały MOPS

Miasto z Wizją / 09.07.2019 / Komentarze
Szacuje się, że w ciągu roku w samym Szczecinku wypłata świadczeń pochłonie ponad 30 milionów złotych

W kwietniu 2016 roku uruchomiono rządowy program „Rodzina 500+”. Wtedy też mieszkańcy tłumnie ruszyli do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, aby złożyć stosowne dokumenty, a tym samym „załapać” się na wypłatę 500 zł na dziecko. Okazuje się, że na wsparcie rodzin uprawnionych do pobierania świadczenia, idzie całkiem pokaźna kwota, która z roku na rok wciąż rośnie. W minionym roku ze wspomnianego świadczenia w Szczecinku skorzystało 2489 rodzin. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał świadczenie na ok. 3200 dzieci. Placówka na ten cel w 2018 roku wydatkowała 18 mln 557 tys. 363 zł.

W tym roku kwota ta zdecydowanie jeszcze wzrośnie. Od 1 lipca tego roku bowiem świadczenie 500+ przyznawane będzie także na pierwsze dziecko, a nie tylko na drugie i kolejne – jak to było do tej pory. Na reakcję mieszkańców Szczecinka nie trzeba było długo czekać. W pierwszym tygodniu od momentu rozpoczęcia przyjmowania podań o świadczenie na pierwsze dziecko szczecinecki MOPS zalała fala wniosków. W zaledwie 7 dni mieszkańcy osobiście lub poprzez internet złożyli  1 tys. 961 takich wniosków. W tym czasie do tutejszego MOPS-u wpłynęło także 1 122 wniosków o równoczesne przyznanie świadczenia na skompletowanie wyprawki szkolnej, czyli popularne „300+”.

- Każdy, kto składa wniosek drogą elektroniczną, powinien otrzymać potwierdzenie, że ten wniosek do nas dotarł. Jeżeli takiego potwierdzenia nie otrzyma, to wówczas należy skontaktować się z naszym ośrodkiem – mówi nam Iwona Wagner, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Ale też najpierw warto odczekać kilka dni, ponieważ systemy są przeładowane przez ilość wpływających wniosków i takie potwierdzenie może dojść z opóźnieniem.

- Osoby, które składają wniosek w okresie od lipca do września mają gwarancję tego, że otrzymają to świadczenie z wyrównaniem od lipca. Mówimy o tych rodzicach, którzy do tej pory nie ubiegali się o świadczenie na pierwsze dziecko. Natomiast ci, którzy już korzystają z tego świadczenia przyznanego na drugie i każde kolejne dziecko, to mają przyznane świadczenia na te dzieci do września. I teraz składają jeden wspólny wniosek, obejmując również to pierwsze dziecko, na które jeszcze do tej pory nie otrzymywali świadczenia, oraz obejmując pozostałe dzieci. I w ten sposób gwarantują sobie, że na pierwsze dziecko zostanie im wypłacone świadczenie z wyrównaniem od 1 lipca, natomiast na pozostałe dzieci będą otrzymywały świadczenie od października, ponieważ do końca września korzystają z programu jeszcze na starych zasadach.

Jak szacuje nasza rozmówczyni dzieci uprawnionych od 1 lipca do otrzymania świadczenia w wysokości 500 zł (czyli tych będących pierwszym dzieckiem rodziców) będzie ok. 6 200. Tym samym można szacować, że 1/3 rodziców już zdążyła złożyć wnioski i powoli zaciera ręce na dodatkowy zastrzyk gotówki. A kwoty są niemałe. Dotychczas rocznie na program „500+” w samym tylko Szczecinku wypłacano świadczenia na łączną kwotę ponad 18 mln złotych. Teraz kwota ta może podskoczyć do ponad 30 mln złotych. Rodzice już się cieszą na myśl o dodatkowych pieniądzach, a przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą z niepokojem wypatrują kolejnej corocznej podwyżki składek ZUS.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Agencja Gazeta