997 - kryminalne wydarzenia tygodnia
- Aktualności
W ostatnich dniach szczecinecka Policja odnotowała kilka alarmów o podłożeniu rzekomych materiałów wybuchowych w szkołach podczas egzaminów maturalnych.
- Jak się można było spodziewać, wszystkie okazały się fałszywe. Jednak procedury musimy realizować, zajmują one sporo czasu i angażują siły i środki - mówi "Miastu z Wizją" asp. Anna Matys, oficer prasowy szczecineckiej Policji. - Dziękuję zarazem dyrekcji szkół za wzorową współpracę ze specjalnymi grupami naszych policjantów.
- W minionym tygodniu policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 11 nietrzeźwych kierujących - dodaje asp. A. Matys.
KOMUNIKAT:
Rozpoczął się sezon rowerowy, a wraz z nim na drogach pojawiło się więcej nietrzeźwych rowerzystów. Policjanci przypominają, rowerzysta jak każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegać przepisów kodeksu drogowego. Tylko w sobotę w ciągu dnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zatrzymali pięciu nietrzeźwych rowerzystów i jednego kierującego samochodem. Rowerzyści mieli od 0,4 do 2,2 promila alkoholu w organizmie.
Całkowity brak wyobraźni kieruje tymi, którzy po wypiciu alkoholu wsiadają za kierownicę pojazdów lub na rower. Czyniąc tak, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie wynikają z takiego zachowania. Jeżdżą slalomem, bez świateł, ale za to niestety z promilami.
Mimo wielu policyjnych apeli do kierowców i rowerzystów, funkcjonariusze nadal zatrzymują nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Każda osoba siadająca za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stanowi zagrożenie dla siebie oraz dla życia i zdrowia innych użytkowników drogi. Tylko w sobotę, w ciągu dnia, policjanci ze szczecineckiej jednostki zatrzymali pięciu nietrzeźwych rowerzystów i jednego kierującego pojazdem osobowym.
Niechlubnym rekordzistą wśród rowerzystów był 54- letni mieszkaniec gminy Szczecinek. Mężczyzna miał 2,2 promila alkoholu w organizmie.
Policjanci z Posterunku Policji w Białym Borze zatrzymali również do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Mercedes. 53-letni mieszkaniec powiatu słupskiego w chwili badania przez mundurowych miał 0,8 promila alkoholu w organizmie.
Za to przestępstwo grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności i utrata prawo jazdy. Pozostali zatrzymani będą odpowiadać za jazdę rowerem będąc w stanie nietrzeźwości przed sądem, który zadecyduje o ich dalszych losach.
Dzięki współpracy z policjantami z Komisariatu Policji w Czaplinku policjanci z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie zatrzymali wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku trzech mężczyzn, którzy w minionym tygodniu dokonali kradzieży z terenu ogródków działkowych w gminie Borne Sulinowo trampoliny. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, za kradzież grozi im nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymanie trzech mężczyzn to efekt wspólnych działań policjantów z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie oraz policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku. Dzięki informacji pochodzącej od funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Czaplinku szczecineccy mundurowi wyjaśnili okoliczności kradzieży dwóch trampolin. 22-letni mieszkaniec powiatu szczecineckiego wspólnie z dwoma mieszkańcami powiatu drawskiego w minionym tygodniu dokonali kradzieży z terenu ogródków działkowych w gminie Borne Sulinowo trampoliny. Właściciel straty wycenił na kwotę 800 zł.
Podczas przesłuchania okazało się, że to nie jedyna trampolina na koncie zatrzymanych. Kolejna trampolina o wartości 580 złotych została przez nich skradziona na terenie powiatu drawskiego.
Mężczyźni w wieku od 20 do 28 lat już usłyszeli zarzuty. Za kradzież grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
KOMUNIKAT POLICJI:
Przed nami kolejny długi weekend, który wielu z nas będzie chciało spędzić poza miastem. Zachodniopomorscy policjanci przypominają kilka zasad, które pozwolą każdemu bezpiecznie dotrzeć na miejsce i równie bezpiecznie spędzić tam czas.
Od 1 stycznia do 31 maja 2020 roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 288 wypadków drogowych, w których 36 osób zginęło a 317 zostało rannych.
Główną przyczyną tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie kierujących wobec pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Na głównych trasach komunikacyjnych pojawi się więcej patroli a funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.
Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory i policyjna grupa SPEED.
Aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz.
Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.
W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.
Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.
Wiele osób wyjedzie do rodziny, czy na dłuższą wycieczkę. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze mogą wykorzystać kilkudniową nieobecność domowników.
Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Pamiętajmy także, aby zadbać o siebie i innych zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego a w razie takiej potrzeby zasłanianie ust i nosa maseczkami. Nasz zdrowie jest najważniejsze!
Zespół Prasowy KWP w Szczecinie
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk