997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

Miasto z Wizją / 21.10.2020 / Komentarze
Śmierć na drodze, ucieczka przed kontrolą, narkotyki, jazda po pijanemu i "na zakazie"

W minionym tygodniu policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących. Jak nam powiedziała oficer prasowa szczecineckiej Policji asp. Anna Matys, niechlubnym "rekordzistą" opilstwa za kierownicą okazał się 62-letni mieszkaniec Szczecinka przemierzający ulice miasta Oplem Vivaro. Mężczyzna wydmuchał w alkomat blisko 1 promil.

- Zatrzymaliśmy też trzech kierowców (wszyscy byli trzeźwi), którzy prowadzili mając aktywny, sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych - mówi asp. A. Matys.

Na drogach regionu doszło do dwóch wypadków. Tragicznie było na drodze krajowej nr 20 w Sitnie. W zderzeniu samochodu osobowego z busem zginął 28-letni mężczyzna. Ponadto okazało się, że pojazdem przemieszczały się dwie osoby poszukiwane przez Policję. Kierowca samochodu osobowego z obrażeniami ciała trafił do szczecineckiego szpitala.

Komunikaty Policji:

Dzięki skutecznej pracy policjantów ze szczecineckiej patrolówki w porę przerwano skrajnie niebezpieczną jazdę młodego kierowcy, która mogła doprowadzić do tragedii. 22-latek nie zatrzymywał się do kontroli i uciekał przed policyjnym radiowozem. Zatrzymał się dopiero, kiedy policjant dogonił mężczyznę i trzymając mocno za siodełko uniemożliwił mu dalszą jazdę. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany. Szybko okazało się, że nie tylko alkohol, ale i narkotyki były powodem ucieczki przed policyjną kontrolą.

Wczoraj policjanci z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku próbowali zatrzymać do kontroli motorowerzystę, który poruszał się całą szerokością jezdni. Sytuacja miała miejsce na terenie miasta Szczecinek. Mundurowi kilkakrotnie dawali kierowcy sygnały błyskowe i dźwiękowe do zatrzymania, ale ten tylko przyśpieszył i zaczął uciekać. Policjanci rozpoczęli pościg. Sytuacja była bardzo poważna, bo nieodpowiedzialny mężczyzna wjechał na trawnik i zaczął jechać chodnikiem stwarzając w ten sposób duże zagrożenie. Pościg zakończył się, kiedy jeden z policjantów wybiegł z radiowozu, dogonił motorowerzystę i mocno łapiąc za siodełko uniemożliwił mu dalszą jazdę. Profesjonalnie przeprowadzona interwencja policjantów doprowadziła do jego zatrzymania. Po wymianie kilku pierwszych zdań policjanci poznali już jeden z powodów ucieczki. 22-latek był pod wpływem alkoholu. Policyjne urządzenie wykazało 1,3 promila. Podczas kontroli policjanci zabezpieczyli niewielkie ilości narkotyków jakie posiadał przy sobie kierujący a policyjny system wykazał, że pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych.

Mężczyzna został doprowadzony do szczecineckiej jednostki, gdzie spędził noc w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Dziś jak tylko wytrzeźwieje odpowie za posiadanie narkotyków, kierowanie pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości oraz za ucieczkę przed policyjnym radiowozem. Mieszkańcowi powiatu szczecineckiego grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

****************

W związku ze zmiennymi warunkami panującymi na drogach, policjanci z szczecineckiej drogówki apelują do kierowców o rozwagę i jazdę nie tylko z dozwoloną prędkością, lecz prędkością dostosowaną do otoczenia i do warunków panujących w danej chwili na drodze. Zachowanie odpowiednich odstępów, to również ważny aspekt bezpiecznej jazdy samochodem. Funkcjonariusze przypominają także pieszym o obowiązku posiadania odblasków i prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię.

Deszczowa aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Policjanci apelują zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, należy zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy także o tym, że zmienne warunki pogodowe, opady deszczu i śliska nawierzchnia dróg, wymagają od kierowców szczególnej rozwagi i odpowiedniego przygotowania.

Niechronieni uczestnicy ruchu zobowiązani są także do przestrzegania obowiązujących przepisów. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Przechodząc przez jezdnię należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Pamiętajmy, że parasolki i mocno naciągnięte kaptury na głowę mocno ograniczają pole widzenia. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Bądźmy ostrożni!

Silne porywy wiatru łamią gałęzie, a nawet powalają drzewa. Jeśli dzieje się to na drodze to tylko od naszego skupienia i szybkiej reakcji zależy czy uda nam się uniknąć zderzenia z powalonym drzewem. Takiego szczęścia nie miał kierujący pojazdem Mercedes Benz, na którego podczas jazdy DK 11 powaliło się drzewo uszkadzając szybę czołową pojazdu. Na szczęście kierowcy nic się nie stał.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma okolicznościami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze.

asp. Anna Matys
Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk