997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

Miasto z Wizją / 25.11.2020 / Komentarze
Śmierć rowerzysty, pijani za kierownicą i nastolatek z marihuaną

Policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących. Jak nam powiedziała oficer prasowa szczecineckiej Policji asp. Anna Matys, niechlubnym rekordzistą opilstwa za kierownicą okazał się 58-letni kierowca samochodu m-ki Renault. Mężczyzna do kontroli został zatrzymany na terenie gminy Borne Sulinowo. Wydmuchał w alkomat 1,5 promila.

Na terenie powiatu doszło do wypadku drogowego (szczegóły w komunikatach Policji - poniżej). Niestety, potrącony przez samochód 40-letni rowerzysta poniósł śmierć na miejscu.

Policjanci odnotowali też przestępstwo narkotykowe. 17-letni mieszkaniec Szczecinka posiadał przy sobie marihuanę. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Komunikaty Policji:

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczynę i okoliczności tragicznego w skutkach wypadku, do którego doszło na trasie pomiędzy miejscowościami Barwice – Czaplinek. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 40-letni rowerzysta, którego potrącił kierowca.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło wczoraj (23.11.2020r) po godz.18 na prostym odcinku drogi na trasie pomiędzy miejscowościami Barwice – Czaplinek w rejonie skrzyżowania do miejscowości Przybkówko, w powiecie szczecineckim. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca pojazdem marki Opel Meriva, mijała się z innym pojazdem po czym w ostatniej chwili zauważyła leżący na jezdni rower i znajdującą się w jego pobliżu osobę. Po mimo próby ominięcia rowerzysty doszło do zderzenie w wyniku którego mężczyzna zmarł na miejscu. Cyklista ubrany w ciemną odzież nie miał na sobie kamizelki odblaskowej. W chwili zdarzenia 18-letnia kierująca była trzeźwa. Przyczynę i szczegółowe okoliczności wypadku wyjaśni prowadzone śledztwo.

Policja apeluje! Na drodze panują trudne warunki zwłaszcza po zmroku, dla swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych pamiętajmy o odblaskach! Ten mały gest ma wielkie znaczenie na drodze! Świętujmy razem dzień odblasków każdego dnia!

Najbliższe 3 miesiące bez prawa jazdy

Kierujący BMW stracił prawo jazdy na trzy miesiące, za niedostosowanie prędkości jazdy do obowiązującego ograniczenia w terenie zabudowanym. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h.

Wczoraj na drodze krajowej nr 20 w miejscowości Jelenino policjant z Ogniwa Ruchu Drogowego szczecineckiej komendy zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem osobowym marki BMW. 38 – letni mieszkaniec powiatu szczecineckiego w terenie zabudowanym jechał z prędkością 104 km/h.

Kierujący najwyraźniej zapomniał, że według obowiązujących przepisów, kiedy na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość przekroczona zostanie o więcej niż 50 km/h, obligatoryjnie zatrzymywane jest prawo jazdy na trzy miesiące.

Mężczyzna zgodnie z przepisami został ukarany mandatem, co gorsza w związku z przekroczeniem prędkości o 54 km/h kierującemu zatrzymano prawo jazdy.

Sprawdź uprawnienia kierowcy na stronie gov.pl

Już niedługo polscy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Od 5 grudnia br. wchodzą w życie przepisy, które znoszą obowiązek posiadania tego dokumentu.

Zmiany, jakie już niebawem wejdą w życie, wprowadza ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517). Od 5 grudnia br. blankiet prawa jazdy nie będzie więc wymagany podczas policyjnej kontroli, natomiast dane kierowcy będą przez Policję sprawdzane bezpośrednio w centralnej ewidencji kierowców.

Już dziś zachęcamy wszystkich kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej gov.pl:

Informacja (komunikaty): Oficer prasowy KPP Szczecinek asp. Anna Matys