997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.02.2021 / Komentarze
Na haju za kierownicą, amatorzy narkotyków i rabusie katalizatorów spalania

Policjanci z ogniwa patrolowo interwencyjnego szczecineckiej jednostki policji zatrzymali dwie osoby, które posiadały przy sobie narkotyki. Kolejne zatrzymanie miało miejsce na terenie gminy Borne Sulinowo. Kierujący nie dość, że posiadał narkotyki to prowadził mercedesa będąc pod działaniem środków odurzających. Zabezpieczone przez mundurowych środki odurzające to amfetamina. Ich posiadacze odpowiedzą zgodnie z przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 20-letni mieszkaniec powiatu człuchowskiego oraz 30-letni mieszkaniec Szczecinka odpowie za swoje czyny przed sądem.

O surowych konsekwencjach przekona się również mieszkaniec powiatu drawskiego, który na terenie gminy Borne Sulinowo został zatrzymany przez policjantów z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie. Policjanci podczas kontroli drogowej ujawnili, że 29-letni kierujący posiada przy sobie narkotyki w postaci amfetaminy. Wykonane badanie narkotesterem potwierdziło przypuszczenie, że kierujący znajduje się pod działaniem środków odurzających. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Dziś przedstawiono mu zarzuty posiadania środków odurzających a wysłana do analizy krew pozwoli na ewentualne przedstawienie zarzutu prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem środków odurzających za co grozi mu nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

******

Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie na zgłoszenie o przestępstwie odpowiedzialności karnej nie uniknie 31 i 29- latek, którzy wczołgali się pod zaparkowany pojazdy i wycieli z niego dwa katalizatory spalin. Mężczyźni zostali zatrzymani na „gorącym uczynku” popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze przedstawili im zarzut kradzieży oraz włamania, a prokurator zastosował wobec nich dozór. Za włamanie grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek (25.01) mundurowi z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że na prywatnej posesji na terenie gminy Borne Sulinowo doszło do kradzieży katalizatorów z pojazdu Opel Sintra oraz ślady obuwia i uszkodzenia zbiorników wlewu paliwa do maszyn budowlanych wskazywały, że sprawcy mogli dokonać również kradzieży oleju napędowego. Natychmiastowa reakcja na zgłoszenie policjantów doprowadziła do zatrzymania na gorącym uczynku sprawców, którzy poruszali się pojazdem marki Volvo. Podczas kontroli drogowej policjanci w bagażniku zabezpieczyli dwa katalizatory pochodzące z kradzieży. Ponadto policjanci analizując zachowanie i sposób wypowiedzi kierującego poddali go badaniu na zawartość narkotyków w organizmie z wynikiem pozytywnym.

Mieszkańcy Szczecinka w wieku 31 i 29 lat zostali zatrzymani przez borneńskich policjantów i doprowadzeni do szczecineckiej jednostki policji. Mundurowi w samochodzie mężczyzn zabezpieczyli sprzęt służący do wycinania części samochodowych oraz kradzione katalizatory. Prokurator objął zatrzymanych mężczyzn policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa odpowiedzą teraz przed sądem grozi im do 10 lat pozbawienia wolności

Sprawa jest rozwojowa a funkcjonariusze podejrzewają, że mężczyźni mogą mieć związek z innymi tego rodzaju kradzieżami, do których dochodziło w ostatnim czasie na terenie gminy Borne Sulinowo.

******

Wspólny cel – BEZPIECZEŃSTWO - połączył Komendę Powiatową Policji w Szczecinku oraz Szczecinecką Fundację na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych

Bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu drogowego jest jednym z priorytetowych działań policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku. Aby podnosić je na wyższy poziom, funkcjonariusze zwrócili się z prośbą do Szczecineckiej Fundacji na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych o sfinansowanie zakupu elementów odblaskowych i kamizelek, które trafią do mieszkańców powiatu.

W minionym tygodniu Prezes zarządu Szczecineckiej Fundacji na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych Katarzyna Oleś uroczyście na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Szczecinku insp. Andrzeja Dziemianko przekazała m. in. 400 szt. opasek odblaskowych, 150 szt. kamizelek odblaskowych, 400 szt. ekologicznych toreb z elementami odblaskowymi oraz 400 sztuk lampek do rowerów. Wśród zakupowych pozycji znalazły się również kieszonkowe lupki powiększające z myślą o seniorach.

Dzięki wsparciu rzeczowemu na które fundacja przeznaczyła aż 10 000 zł szczecineccy policjanci w codziennej służbie będą mieli możliwość nie tylko zareagować na wykroczenia, których dopuszczają się osoby piesze, ale również możliwość wręczenia np. takiej kamizelki odblaskowej – zapewniając bezpieczeństwo. Widoczny element odblaskowy po zmroku, poza obszarem zabudowanym jest gwarantem właściwej reakcji innych uczestników ruchu drogowego oraz szansą na bezpieczny powrót do domu, z pracy czy też ze szkoły!

Otrzymane „gadżety” będą wykorzystywane w działaniach profilaktycznych i akcjach, których inicjatorami będą szczecineccy policjanci podejmując w ten sposób działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na ulicach i drogach całego powiatu. W sposób szczególny objęte będą również policyjną profilaktyką osoby starsze, które najczęściej padają ofiarami różnego rodzaju oszustw.

Podczas spotkania insp. Andrzej Dziemianko podziękował Katarzynie Oleś za wsparcie w działaniach szczecineckich mundurowych, a tym samym skierował słowa uznania doceniając zrozumienie i chęć współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

******

Zbiorniki wodne, stawy oraz rzeki pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można traktować ich jako lodowiska, czy miejsca do zabawy dzieci i młodzieży. Dlatego szczecineccy dzielnicowi w okresie zimy regularnie kontrolują właśnie te rejony, w których mogą przebywać dzieci, a także osoby dorosłe spędzające swój wolny czas np.: morsując lub wędkując na lodzie.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.

Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych. Pamiętajmy również, aby podczas coraz bardziej popularnego w ostatnim czasie morsowania, zawsze towarzyszył nam ktoś na lądzie, ktoś, kto w chwili zagrożenia życia niezwłocznie wezwie odpowiednie służby na pomoc.

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

* w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie;

* gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy pod nami też może się załamać lód;

* jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;

* jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;

* po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk