997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.02.2021 / Komentarze
Złodzieje papierosów w maseczkach i kapturach; i tak wpadli

W ostatnich dniach na drogach powiatu szczecineckiego doszło do wielu kolizji. Policja przestrzega kierowców i apeluje o ostrożną jazdę.

- Warunki na drogach są fatalne. Dlatego też apelujemy o zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pojazdami. Niespełnienie tego warunku było przyczyną wielu stłuczek. Samochody po prostu wpadały w poślizg - mówi "Miastu z Wizją" asp. Anna Matys, oficer prasowy szczecineckiej Policji.

Złodziej byli w maseczkach a na głowach mieli kaptury. Nie uchroniło ich to jednak przed identyfikacją. Rabusie w wieku 19 i 21 lat okradli salon z prasą. Zabrali 4 sztangi papierosów o wartości 550 zł. Teraz za swój czyn odpowiedzą przed sądem.

********

Policjanci pokonali koronawirusa i teraz oddają osocze potrzebującym

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie pojawili się policjanci ze Szczecinka, którzy oddali osocze – najcenniejszy dziś dar ozdrowieńców. Od pierwszego apelu z prośbą o oddawanie osocza przez ozdrowieńców do akcji zgłosiło się aż 8 policjantów i pracowników Policji z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku. Wśród nich policjant, który już pięciokrotnie oddał swoje osocze.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie i w ten sposób mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. W pierwszej połowie listopada apelowaliśmy o pomoc do ozdrowieńców i oddawanie osocza w celu ratowania osób, które zakaziły się koronawirusem. Zwracaliśmy się do naszych kolegów, ale także osób cywilnych, które przeszły zakażenie wirusem COVID-19 i spełniały kryteria do oddawania osocza, by zgłosiły się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.

Na apel odpowiedzieli nie tylko policjanci, ale też pracownicy cywilni szczecineckiej jednostki, którym bardzo dziękujemy. Ilość oddanego osocza pozwoliła i pozwala na udzielenie pomocy nie tylko chorym policjantom, ale także wielu innym potrzebującym. Akcja wciąż trwa, do tej pory zgłosiło się do niej aż 8 osób, które na swoim koncie mają więcej niż jedną wizytę w RCKiK w Szczecinie. Na szczególne słowa uznania zasługuje jednak policjant, który już pięciokrotnie podjął decyzję by podzielić się tym cenny darem.

PRZYPOMINAMY:

Pobieranie osocza jest całkowicie bezpieczne i trwa ok. 40 minut. Dawcą osocza mogą być osoby, które:

* przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami);

* są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;

* spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale, „Kto nie może oddać krwi";

* są w wieku 18-65 lat.

Więcej informacji znajduje się pod adresem:
http://www.krwiodawstwo.szczecin.pl/wydarzenia/informacje-dla-dawcow-ktorzy-przechorowali-covid-19-lub-byli-zakazeni-wirusem-sars-cov-2

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk