997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.07.2020 / Komentarze
Wypadek, nietrzeźwi kierujący i kierowcy jeżdżący "na zakazie"

Jak powiedziała nam oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku asp. Anna Matys, w minionym tygodniu na drogach regionu doszło do wypadku. Spowodował go… 88-letni kierujący VW Polo, mieszkaniec gminy Biały Bór. Mężczyzna wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym Audi. W następstwie wypadku pasażerka VW Polo z obrażeniami ciała trafiła do szpitala w Szczecinku.

- Policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących - mówi asp. A. Matys. - Niechlubnym rekordzistą opilstwa za kierownicą okazał się 25-latek, który jechał motorowerem Junak. Mężczyzna dmuchnął w alkomat 1,5 promila. Zatrzymania dokonali policjanci z posterunku w Barwicach.

Podpadły też trzy kolejne osoby, które mimo aktywnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych siedziały za kierownicą. 

- W Bornem Sulinowie, po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że kontrolowany kierowca ma aż dwa aktywne zakazy prowadzania pojazdu wydane przez Sąd Rejonowy w Szczecinku. Teraz stanie przed sądem po raz kolejny - mówi asp. A. Matys.  

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

KOMUNIKATY POLICJI:

Policjanci z grupy „SPEED” z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zatrzymali niebezpiecznie poruszającego się kierowcę na drodze S-11. Kierujący pojazdem Audi jechał bardzo szybko nie zwracając uwagi na obowiązujące ograniczenia prędkości. Samochód pędził prawie 250 km/h. Policyjna kontrola zakończyła się skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie i zatrzymaniem prawo jazdy.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Nadmierna prędkość lub niedostosowanie jej do panujących warunków na drodze, niesie za sobą zagrożenie nieopanowania pojazdu, a w konsekwencji spowodowania wypadku. W istotny sposób wpływa ona także na rozmiar obrażeń uczestniczących w zdarzeniu osób. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku powołano zespół "SPEED".

W miniony czwartek szczecineccy policjanci z grupy „SPEED” patrolowali drogę S-11 nieoznakowanym radiowozem BMW z videorejestratorem. Policjanci nie mogli uwierzyć w wyczyny kierującego audi, którego prędkość wyniosła 247 km/h. Ta przejażdżka kosztowała nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymaniem prawo jazdy i skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie.

247 km na godz. to rekord prędkości na szczecineckich drogach, chociaż słowo „rekord” nie bardzo tu pasuje. Kojarzy się ono bowiem z czymś, co jest godne podziwu. W tym wypadku mamy jednak do czynienia po prostu z głupotą i brakiem wyobraźni.

Policyjni wodniacy ze Szczecinka zgłaszają swoją pełną gotowość do niesienia pomocy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku prezentują pełną gotowość do zabezpieczenia sezonu letniego. Pamiętajmy jednak, by sezon letni spędzić przede wszystkim bezpiecznie. W tym roku ma to szczególny wymiar. Oprócz zachowania rozsądku podczas wakacyjnych wypraw czy urlopu pamiętajmy także o stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowaniu dystansu od obcych. Dla wszystkich, którzy czas będą spędzać nad wodą przypominamy, aby podchodzili do niej z respektem. Nad jeziorami powiatu szczecineckiego jak co roku czuwać będą policyjne patrole na łodzi jak również patrole policyjne w obrębie linii brzegowej.

Tegoroczne wakacje z powodu epidemii będą inne niż te, które wszyscy znamy. Taka sytuacja nie zwalania jednak służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z pracy i troski o życie i zdrowie miłośników wypoczynku nad wodą. Wręcz przeciwnie. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku prezentują pełną gotowość do zabezpieczenia sezonu letniego. W pełnej gotowości są również ratownicy na plażach jeziora Trzesiecko. Przeprowadzone kontrole strzeżonych kąpielisk i wypożyczalni sprzętu wodnego przez szczecineckich policjantów nie ujawniły żadnych uchybień. Teraz czas na kolejne kroki i odpowiedzialne zachowania osób wypoczywających i korzystających z uroków natury.

Woda to żywioł!

Dlatego pamiętajmy, aby właśnie aktywność nad wodą zawsze łączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Jeśli jest taka możliwość spróbujmy wybierać te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwać do końca sezonu policjanci, którzy kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec wielu tragediom nad wodą. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego.
W opinii osób postronnych obecność patrolu wodnego zawsze dodaje rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne, dlatego też policyjni wodniacy zgłaszają pełną gotowość do służby na jeziorach powiatu szczecineckiego!