997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.07.2020 / Komentarze
Coraz więcej pijanych kierujących. Amatorzy narkotyków. Policja ostrzega: uważaj nad wodą!

W ubiegłym tygodniu szczecineccy policjanci zatrzymali aż 14 nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym "wyczynem" popisał się 37-letni mieszkaniec Barwic, który dzień po dniu wsiadał za kierownicę swojego Forda, będąc pod wpływem alkoholu. 

- Za nami kolejny weekend. Trzy dni, trzech nietrzeźwych rowerzystów, dwóch nietrzeźwych kierujących i jedna kierująca po użyciu alkoholu. I choć są to tylko liczby, za każdą z nich mogła kryć się ludzka tragedia.

Podejmowane przez Policję każdego dnia kroki mają spowodować wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największą liczbę nietrzeźwych kierujących, i jak pokazują to wyniki weekendowych działań odnoszą one oczekiwane efekty - mówi "Miastu z Wizja" asp. Anna Matys, oficer prasowy szczecineckiej Policji. 

- Czasami jednak trudno walczyć ze skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni jaką wykazał się w tym wypadku 37-letni mieszkaniec Barwic. W minioną sobotę policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego szczecineckiej jednostki otrzymali informację o zdarzeniu drogowym w miejscowości Jeleń. 37-letni kierujący pojazdem osobowym marki Ford znajdując się pod wpływem alkoholu chciał przeparkować swój samochód. W trakcie tego manewru uszkodził inny prawidłowo zaparkowany pojazd. Właścicielka uszkodzonego pojazdu szybko zorientowała się, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu, o czym niezwłocznie powiadomiła szczecinecką jednostkę. Patrol ruchu drogowego na miejscu przebadał sprawcę kolizji a policyjny alkotest wykazał u mężczyzny ponad 2 promile alkoholu we krwi.

Następnego dnia, ale tym razem już na terenie gminy Barwice ponownie został zatrzymany jak się okazało ten sam pojazd i ten sam kierujący. Tym razem policyjna kontrola i badanie  alkotestem wykazało, że 37-latek ma aż 3 promile alkoholu w organizmie.

Kierujący został zatrzymany i noc spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych.

Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Szczecinku (w wieku 25 i 31 lat), którzy posiadali przy sobie marihuanę i amfetaminę. Amatorom narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

KOMUNIKAT POLICJI:

Piękna pogoda, upalne temperatury i czas wolny sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a woda już zbiera śmiertelne żniwo, dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad i w akwenach.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia, do większości z nich dochodzi latem. W 2019 r. w naszym województwie stwierdzono 37 utonięć. Od maja do sierpnia ubiegłego roku - utonęło 25 osób.

W tym roku (dane do 15 czerwca) utopiło się w zachodniopomorskim 13 osób, w tym 7 tylko w miesiącu maju. Do tegorocznych utonięć doszło na terenie Szczecina, Świnoujścia, Koszalina, powiatu gryfickiego, goleniowskiego, polickiego, drawskiego, łobeskiego i stargardzkiego. Do zdarzeń tych doszło w jeziorach i rzekach., ostatnie z nich dotyczyły wędkarzy, którzy wpadli do wody podczas połowu ryb oraz osób, które rekreacyjnie wypłynęły na jezioro łodzią lub kajakiem.

Przed nami wakacje, dlatego też nieustannie zachodniopomorscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą. W ubiegłym roku, w samym tylko sezonie letnim (od 19 czerwca do 31 sierpnia) na terenie naszego województwa utonęło 21 osób. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich tych osób.

Pamiętaj!

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.

Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Wraz z rozpoczęciem wakacji rusza także IV już edycja ogólnopolskiej akcji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promująca szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznych zachowań nad wodą.

Zachodniopomorscy policjanci będą prowadzić zarówno indywidualne, jak również grupowe spotkania z dziećmi i młodzieżą w plenerze. Będą promować zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, omawiając kwestię bezpieczeństwa w domu, podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych oraz rekreacji w górach. Podczas spotkań mundurowi będą przekazywać materiały informacyjno – edukacyjne uczestnikom prelekcji.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Wideo: Policja