997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.08.2020 / Komentarze
Wypadki, potrącenie na pasach i pijani kierujący

W ubiegłym tygodniu szczecineccy policjanci wykluczyli z ruchu 8 nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym rekordzistą opilstwa za kierownicą okazał się 43-latek jadący VW Passatem, zatrzymany w Grzmiącej.

- Mężczyzna wydmuchał w alkomat blisko 2 promile alkoholu. Do tego okazało się, że prowadził pojazd mając aktywny, sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami - mówi "Miastu z wizją" asp. Anna Matys, oficer prasowy szczecineckiej Policji.

W ostatni weekend na drogach regionu doszło do 3 wypadków. W piątek na ul. Jana Pawła II kierujący Oplem Astra 32-letni mężczyzna potrącił na przejściu dla pieszych 70-letnią kobietę. Ofiara z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Kierowca był trzeźwy.

W sobotę kierujący motocyklem Harley Davidson 67-letni mężczyzna na prostym odcinku drogi, podczas wyprzedzania, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

W niedzielę na drodze krajowej nr 11 (odcinek Szczecinek - Wierzchowo) kierujący Renault Clio na łuku drogi zjechał na pobocze i uderzył w słup telekomunikacyjny. Podróżująca autem 6-letnia dziewczynka doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala. Kierowca był trzeźwy.

KOMUNIKATY POLICJI:

Minął pierwszy miesiąc letniego wypoczynku, przed nami kolejne wolne dni. Aura za oknem coraz bardziej zachęca do podróży i wypoczynku na łonie natury. Bilans pierwszego miesiąca wakacji to mniej wypadków na drogach, niestety odnotowaliśmy jednak wzrost liczby utonięć w regionie. Apelujemy o ostrożność i rozwagę! Wspólnie zadbajmy o to, aby każdy bezpiecznie dojechał do wyznaczonego celu, odpoczął, a potem bezpiecznie powrócił do domu.

Pierwsza połowa wakacji jest o wiele spokojniejsza na drogach, niż rok temu. Policyjne statystyki potwierdzają, że w lipcu odnotowaliśmy mniej zdarzeń drogowych, niż w analogicznym okresie 2019 roku.

W ubiegłym miesiącu na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 66 wypadków drogowych, w których 7 osób zginęło i 89 osób zostało rannych. Odnotowaliśmy 1903 kolizje drogowe. Natomiast w lipcu 2019 roku doszło do 112 wypadków drogowych, w których 19 osób zginęło, a 122 odniosło obrażenia. Liczba kolizji drogowych pozostała na podobnym poziomie.

W przypadku niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi oraz rowerzyści również odnotowano spadek liczby wypadków drogowych z ich udziałem; zmniejszyła się również liczba osób, które zostały ranne. Warto zaznaczyć, iż nie było ani jednego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym z udziałem pieszego.

Analiza powyższych danych potwierdza dużą poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach naszego regionu.

Przypominamy, że przez okres całych wakacji trwa policyjna akcja pod nazwą BEZPIECZNE WAKACJE, w ramach której prowadzone są wzmożone kontrole prędkości, stanu trzeźwości oraz kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku letniego. Pomimo licznych apeli do kierowców o zachowanie trzeźwości tylko w lipcu 2020 roku zachodniopomorscy policjanci ujawnili 456 kierowców, którzy nie dostosowali się do powyższych zaleceń ( w lipcu 2019 r. było ich 366).

Jednak bezpieczeństwo w okresie letnim to nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale i na terenach przywodnych oraz wodzie, gdzie większość mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów spędza wolny czas.

Od początku wakacji ( tj. od 27.06-31.07.2020 r. ) w naszym regionie utonęło 11 osób, w samym miesiącu lipcu 10. Początek sierpnia br. przyniósł informacje o dwóch kolejnych ofiarach. W zeszłoroczne wakacje woda pochłonęła 21 ludzkich istnień, w samym miesiącu lipcu 7.

Nie zapominajmy o tym, że woda to żywioł, a brak odpowiedzialności, brawura, alkohol i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa zazwyczaj prowadzą do tragedii.

Zachodniopomorska policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i rozsądek zarówno na drodze, jak i podczas letniego wypoczynku. Niech te wolne od nauki i pracy dni będą dla nas tylko miłymi wspomnieniami udanego urlopu.

****************************

Pomimo trwających wakacji, a więc okresu, kiedy z radością możemy korzystać z letniego wypoczynku, oszuści starają się wykorzystać nasz dobry nastrój i uśpioną ostrożność. Pojawia się coraz więcej doniesień medialnych dotyczących oszustw metodą „na bon turystyczny”. Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia finansowego polskich rodzin z dziećmi, a także krajowej branży turystycznej. Został wprowadzony przez polski rząd w związku z trudną sytuacją tego sektora wywołaną epidemią Covid-19.

Przestępcy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Obecnie na celowniku oszustów znajdują się osoby, które mogą być rodzicami małoletnich dzieci. Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze "specjalnej oferty na voucher urlopowy", informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu).

Jeszcze inny "model" oszustwa opisują banki, do których docierają sygnały, że oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej.

Należy pamiętać, że:

nigdy, pod żadnym pozorem, nie ujawniamy danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości elektronicznej (login, hasło),

wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na stronie bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej,

pracownicy żadnego z ministerstw nie dzwonią do nikogo ze "specjalną ofertą" wypoczynku wakacyjnego,

Polski Bon Turystyczny przysługuje wyłącznie na dzieci do 18. roku życia i będzie można aktywować go samodzielnie w systemie PUE ZUS, co jasno wynika z komunikatów i informacji przekazywanych przez Ministerstwo Rozwoju.

Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Pamiętajmy, więc o tych prostych zasadach i bądźmy bezpieczni, dzięki swoim przemyślanym zachowaniom, zarówno w cyfrowej rzeczywistości, jak i codziennych czynnościach.

Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do różnych metod, wymyślając historie, wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, straszą lub proszą o pomoc.

Zawsze przed podjęciem decyzji o przesłaniu jakichkolwiek pieniędzy, warto doradzić się innej osoby, dokonać sprawdzenia na oficjalnej stronie instytucji lub skorzystać z pomocy Policji.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk