Absolutorium dla Zarządu Powiatu Szczecineckiego

Miasto z Wizją / 27.06.2024 / Komentarze
Za nami 4 sesja Rady Powiatu

24 czerwca odbyła się 4. (absolutoryjna) sesja Rady Powiatu podczas której radni zdecydowali o przyznaniu Zarządowi Powiatu Szczecineckiego absolutorium z tytułu wykonania budżetu Powiatu Szczecineckiego za rok 2023.

Sesja absolutoryjna to zdecydowanie jedno z najważniejszych posiedzeń w roku, podczas którego radni oceniają pracę Zarządu Powiatu Szczecineckiego. Tym razem, w następstwie kwietniowych wyborów samorządowych, częściowo to nowo wybrani radni musieli podjąć się oceny działań  realizowanych przez Zarząd Powiatu w poprzedniej kadencji.

Zanim to się jednak stało, uroczyste ślubowanie złożyła Elżbieta Piątek, radna z Klubu Douglasa, która zastąpiła w tej roli Kamilę Gwiazdę, obecną wiceburmistrz Gminy Barwice. Oprócz Elżbiety Piątek w skład Klubu wchodzą Jakub Hardie-Douglas (przewodnicy) oraz Paweł Żydałowicz. Dzięki uzupełnieniu składu Klub mógł się oficjalnie ukonstytuować.

Następnie starosta Krzysztof Lis przedstawił raport o stanie Powiatu, dokument podsumowujący ubiegłoroczną działalność Zarządu Powiatu, w szczególności realizację polityk, programów i strategii. Po wystąpieniu starosty rozpoczęła się debata poświęcona raportowi, a zapoczątkowali ją radni wspomnianego już Klubu Douglasa, którzy przedstawili ich zdaniem mocne i słabsze strony dokumentu. W zdecydowanie bardziej optymistycznym tonie na temat raportu, w imieniu Klubu Koalicji Obywatelskiej,   wypowiedział się  wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marcin Kaszewski, który pojawił się przy mównicy zaraz potem.

Debatę zwieńczyło podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Szczecineckiego wotum zaufania. W posiedzeniu wzięło udział 16 radnych, uchwała została podjęta stosunkiem głosów 13 „za” i 3 wstrzymujące się.

W jednym z kolejnych punktów, starosta w typowy dla siebie, niezwykle skrupulatny sposób, przedstawił roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Szczecineckiego za 2023 rok.

A ten prezentował się następująco: Ponad 188,8 mln zł po stronie dochodów i 196 mln zł po stronie wydatków. Na inwestycje Powiat Szczecinecki przeznaczył ponad 50,4 mln zł czyli 25,72 % całości budżetu. Na zadania drogowe wydatkowano ponad 22 mln zł. Wśród najważniejszych przedsięwzięć należy na pewno wymienić dwa etapy przebudowy drogi powiatowej nr 3581Z Drężno-Stępień, przebudowę odcinka drogi powiatowej na odcinku Juchowo-Radacz, przebudowę odcinka drogi powiatowej Nr 1250Z w miejscowości Krosino, czy chociażby przebudowę odcinka drogi powiatowej Nr 1282Z Ostropole-Kiełpino.

Na budowę obiektów sportowych Powiat przeznaczył ponad 14 mln zł. To właśnie w roku 2023 w kulminacyjną fazę weszła sztandarowa inwestycja Powiatu dotycząca budowy hali - widowiskowo sportowej przy ZST w Szczecinku. Dokonano również uroczystego otwarcia jej bliźniaczej siostry, równie pięknej i nieco większej hali przy ZS Nr 1 im. KEN w Szczecinku. Rozpoczęła się także realizacja innego z wielkich projektów, a więc budowa Powiatowego Centrum Sportu.

Budowa i modernizacja obiektów pochłonęła ponad 11,3 mln zł. Wśród najważniejszych zadań realizowanych w 2023 roku na pewno trzeba wymienić budowę Centrum Zdrowia Psychicznego, budowę i rozbudowę pracowni kształcenia zawodowego w ZS Nr 6 i ZST w Szczecinku, budowę dwóch strzelnic wirtualnych przy I LO i ZST w Szczecinku oraz rozbudowę i przebudowę istniejących obiektów KP PSP w Szczecinku.

Na zakupy różnego rodzaju sprzętu wydatkowano ponad 1,8 mln zł. Ten trafił m.in. do PZD, szczecineckiego szpitala, Centrum Rehabilitacji SM i Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, KP PSP w Szczecinku, KP Policji w Szczecinku, a także szkół i placówek dla których organem prowadzących jest Powiat Szczecinecki. W roku ubiegłym kwota subwencji oświatowej wyniosła ponad 60,2 mln zł. Samorząd powiatowy dołożył do rzeczonej sumy jeszcze ponad 18 mln zł! Zostały one przeznaczone na wydatki inwestycyjne i bieżące.

Uchwała w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Szczecineckiego absolutorium z tytułu wykonania budżetu Powiatu Szczecineckiego została podjęta tym samym stosunkiem głosów, a więc 13 „za” i 3 wstrzymujące się.

Starosta dziękował Zarządowi, radnym, dyrektorom jednostek i komórek organizacyjnych Starostwa Powiatowego oraz ich pracownikom. Wyrazy szczególnego uznania złożył na ręce skarbnik Powiatu Ewy Mikłasz oraz sekretarz Judyty Syczewskiej. Osobiste gratulacje za uzyskane absolutorium, staroście jako przewodniczącemu Zarządu Powiatu Szczecineckiego złożył przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Poczobut. Podziękowania oraz piękny bukiet czerwonych róż na ręce skarbnik Ewy Mikłasz przekazał wiceprzewodniczący Rady Ireneusz Markanicz.

Galeria zdjęć:

Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego