Aeratory wróciły do pracy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.04.2019 / Komentarze
W tym roku "naprawa" Trzesiecka za ćwierć miliona złotych

Dwa aeratory stacjonarne, które zacumowane były zimą na przystani Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, po dokonaniu niezbędnych prac remontowych, wróciły już na Trzesiecko. Aż do zimy "wspierać" będą proces rekultywacji naszego akwenu.

Miasto rozstrzygnęło też przetarg na wykonanie procesu aeracji mobilnej. Na to zadanie ratusz przeznaczy w tym roku 177 tys. Do jeziora trafi dwukrotnie siarczan żelazawy - w bezpiecznych dla środowiska dawkach. Pierwszy zabieg przeprowadzony zostanie najpóźniej do połowy maja, drugi - do końca lipca    

Niewykluczone, że w przypadku zakwitów wody Trzesiecka czy wystąpienia na akwenie innych zjawisk, proces „wsiewania” siarczanu może zostać powtórzony.

Aeracja to jedno z głównych przedsięwzięć prowadzonych przez samorząd miejski w ramach rekultywacji naszego akwenu. Kolejnym jest zarybianie Trzesiecka atrakcyjnymi dla wędkarzy rybami, głównie szczupakiem i sandaczem. W tym roku w budżecie zaplanowano na ten cel 80 tys. zł. Do miejskich akwenów (jeziora Trzesiecko i Wilczkowo) wpłynie narybek: sandacza (letni) w ilości 80 tys. szt., lina kroczka 1200 kg, szczupaka (wylęg żerujący) - 616 tys. szt. oraz węgorza (narybek obsadowy 5-10 gram) w ilości 80 kg.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk