Akademia Piłkarska certyfikowana przez PZPN

Miasto z Wizją / 30.04.2019 / Komentarze
Pilotażowy program najlepszych szkółek piłkarskich w kraju

Polski Związek Piłki Nożnej rozpoczął specjalny program certyfikowania szkółek piłkarskich. Wśród pierwszych piłkarskich "Alma Mater" w województwie zachodniopomorskim znalazła się Akademia Piłkarska Szczecinek. To duże wyróżnienie, bo tych w naszym regionie jest zaledwie osiem.

- Ideą tego programu jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi piłkarzami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja faktycznej jakości szkółek - mówi "Miastu z Wizją" Dariusz Mazur, zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jak poinformował PZPN, ocena odbywa się poprzez przyznanie danemu podmiotowi jednego z trzech certyfikatów: brązowego, srebrnego lub złotego. Otrzymanie "medalu" świadczy to o tym, że piłkarska uczelnia spełnia szereg kryteriów i daje gwarancję odpowiedniej jakości szkolenia. Takie wyróżnienie jest m.in. jasnym przekazem dla rodziców, że w takiej szkółce ich latorośl będzie z powodzeniem rozwijała umiejętności piłkarskie.

By uzyskać certyfikat szkółka musi spełnić szereg warunków. M.in. jeden trener może szkolić, co najwyżej 20 piłkarzy. Pozostałe kryteria to: infrastruktura, którą dysponuje szkółka, liczba drużyn, kwalifikacje trenerów, sprzęt piłkarski i odpowiedni program szkoleniowy.

Do pilotażowej edycji programu zakwalifikowano w całej Polsce 160 podmiotów, w tym osiem z województwa zachodniopomorskiego. Oprócz Akademii Piłkarskiej Szczecinek są to: Pogoń Szczecin, Kotwica Kołobrzeg, Fala Międzyzdroje, Chemik Police, Gavia Choszczno, Bałtyk Koszalin i UKS Dębno.

Droga do uzyskania certyfikatu jeszcze daleka. Przedstawiciele AP muszą m.in. wziąć udział w szkoleniu organizowanym w siedzibie PZPN w Warszawie. Certyfikaty dla najlepszych z najlepszych zostaną przyznane we wrześniu i będą obowiązywały przez dwa sezony piłkarskie - do czerwca 2021 roku.

W Program Certyfikacji zaangażował się polski rząd. Dzięki temu Ministerstwo Sportu i Turystyki przez trzy lata wesprze szkółki piłkarskie i ich oddziały, które uzyskają certyfikat, łączną kwotą 130 mln zł (35 mln zł w 2020 roku, 45 mln zł w 2021 roku, 50 mln zł w 2022 roku). Pieniądze te będzie można przeznaczyć na: wynagrodzenie trenerów, podwyższanie ich kwalifikacji i wynajem obiektów sportowych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Akademia Piłkarska Szczecinek ma prężnego sponsora. Finansowanie, oprócz miasta zapewnia młodym piłkarzom firma Kronospan.