Akademia Ratownika uczyła młodzież zasad pierwszej pomocy

Miasto z Wizją / 10.07.2016 / Komentarze
Wyjątkowy projekt szczecineckiej młodzieży

Akademia Ratownictwa działająca przy szczecineckiej Komendzie Hufca od kilku miesięcy odwiedza nasze szkoły podstawowe i gimnazjalne. Ratownicy prowadzili w placówkach warsztaty z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów. Udział w nich wzięło ponad 800 młodych mieszkańców. Wraz z licznymi innymi prowadzonymi na terenie naszego powiatu akcjami, swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy poszerzyło blisko 2 tys. osób.

- Rozumiemy, jak ważne jest dobre przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nasz program został przygotowany przez doświadczonych instruktorów pierwszej pomocy oraz przy współpracy ze studentami pedagogiki – mówi Magdalena Kozłowska, zastępca szefa Szczecineckiej Akademii Ratownika. -  Staramy się w jak najbardziej przystępny sposób przekazać wiedzę i zasiać ziarno dociekliwości oraz chęci udzielania pierwszej pomocy. Kształtując zachowania prospołeczne wśród młodych ludzi, inwestujemy w naszą przyszłość. Możliwe, że to oni będą kiedyś tymi, którzy będąc na miejscu nagłego zdarzenia zadecydują o naszym zdrowiu lub życiu.

- Akademia Ratownika to nie tylko warsztaty w szkołach. To także niezliczona ilość pytań do ratownika medycznego o jego pracy i codzienności. To również setki opasek odblaskowych rozdanych młodzieży ze Szczecinka, jak również ,,Legitymacje Małego ratownika”, jako pamiątka z warsztatów i plakat z instrukcją udzielania pierwszej pomocy dla szkoły. Należy gratyfikować młodzież za odwagę i dociekliwość podczas ćwiczeń.

Jak zaznacza Magdalena Kozłowska, podczas trwania projektu prowadzone są jednocześnie zajęcia z ratownictwa skierowane do młodzieży ze szkół średnich, w trakcie których uczniowie mogą rozwinąć swoje umiejętności i pasje. - Pomagamy sprecyzować drogę zawodową oraz poznać z praktycznego punktu widzenia pracę w zawodach medycznych – dodaje wiceszefowa SAR.

Dodajmy, że przeprowadzenie działań związanych z zajęciami z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu dzielonemu przez: Urząd Miasta Szczecinek oraz do sponsorów i partnerów akcji: Elda Schneider Electric, Komendę Hufca Szczecinek, Samorządową Agencję Promocji i Kultury, Adrenalinę oraz do Katarzynę Dudź – patrona honorowego Szczecineckiej Akademii Ratowniczej.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Magdalena Kozłowska