Akcja Kronodrzewko ma już 20 lat. Wszystko zaczęło się w Szczecinku

Miasto z Wizją / 11.10.2021 / Komentarze
W tym roku firma Kronospan posadzi 100 tysięcy drzew w Polsce. Część z nich "wyrosło" dziś nad Trzesieckiem

Od posadzenia pierwszego Kronodrzewka minęło dokładnie 20 lat. Akcja ta, zainaugurowana i prowadzona każdego roku przez Kronospan, świętuje w tym roku swój jubileusz. A jak najlepiej uczcić okrągłą rocznicę? Sadząc kolejne drzewa. W tym roku firma postanowiła dokonać 100 tys. nasadzeń w kilku lokalizacjach w Polsce. Spora część roślin trafiła właśnie do Szczecinka i okolic.

W sobotę (9 października) wczesnym rankiem przedstawiciele firmy wraz z samorządowcami spotkali się na terenie pomiędzy pętlą autobusową i placem koncertowym na os. Zachód. To właśnie tu dziś „wyrosło” kilkadziesiąt młodych drew, które za kilka lat stworzą tu przyjemnie zacieniony skwer i staną się kolejnym zielonym miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli spacerować.

- Nowa Fundacja Kronospanu, o nazwie GROW, objęła patronat i postanowiła rozszerzyć działalność na praktycznie wszystkie kraje Europy, gdzie jesteśmy obecni – mówi Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor firmy Kronospan. - W tym roku posadzimy 1 milion drzew, w tym 100 tysięcy drzew w Polsce. Robimy to wspólnie z mieszkańcami, samorządem miejskim, powiatowym i gminnym oraz we współpracy z Lasami Państwowymi. Myślę, że Kronodrzewko ma już bardzo głębokie korzenie, ma również bardzo pozytywny odzew społeczeństwa. Dziś jest z nami blisko 600 ochotników, którzy wspólnie z nami będą dokonywać nasadzeń. Podobne akcje zorganizowane zostały także w Poznaniu, w Mielcu, w Pustkowie i w Strzelcach Opolskich.

Przed rozpoczęciem nasadzeń z przedstawicielami mediów, oprócz pracowników i zarządu firmy, spotkali się m.in.: poseł Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Daniel Rak, starosta Krzysztof Lis, wójt Ryszard Jasionas, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas i wiceburmistrz Maciej Makselon. Po krótkiej części oficjalnej nasi samorządowcy chwycili za łopaty i zabrali się do pracy. Dziś „wyrosły” tu klon zwyczajny, lipa drobnolistna, lipa srebrzysta i platan klonolistny.

Następne nasadzenia zostały dokonane w sąsiedztwie szczecineckiego szpitala. Tu pojawiły się olcha, brzoza, klon, klon kulisty i jarząb szwedzki. Kolejne drzewka posadzona zostanie także na terenie bursy przy ul. Artyleryjskiej oraz w okolicach wierzy Bismarcka.

Zwieńczeniem dzisiejszego, pracowitego dnia była wizyta w Leśnictwie Spore, gdzie wspólnie z pracownikami, rodzinami i zaproszonymi gośćmi ze Szczecineckiego Klastra Meblowego firma Kronospan posadziła buki, sosny i brzozy.

Akcja ta doczekała się 20 odsłony w Szczecinku (gdzie również przed laty została zainaugurowana). Jednak teraz po raz pierwszy ma ona międzynarodowy zasięg. Dzięki Fundacji Kronospan może być ona kontynuowana na całym świecie. W tym roku akcja przyjmuje międzynarodową nazwę GROW i staje się częścią działalności Fundacji Kronospan. Fundacja do tej pory działała na rzecz dzieci, środowiska i rozwoju głównie na południu Europy, dzisiaj głównie za sprawą akcji GROW będzie obecna na całym świecie. Łącznie w tym roku Kronospan posadzi 1 milion drzew w różnych zakątkach globu.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra