Akcja "Znicz" - uważajmy na drogach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 31.10.2021 / Komentarze
Policja apeluje o ostrożną jazdę

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku, wielu z nas zdecyduje się na pokonanie setek kilometrów, aby w ten szczególny czas odwiedzić groby bliskich. Dużego natężenia ruchu należy spodziewać się zarówno przy cmentarzach, jak i na drogach całego kraju.

W konsekwencji można spodziewać się wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa, a także utrudnień w ruchu drogowym. Dodatkowe zagrożenie stanowią zmienne warunki pogodowe oraz przypadki nieprzestrzegania przez uczestników ruchu drogowego obowiązujących przepisów prawa.

Tegoroczne działania „ZNICZ” rozpoczęły się dziś - w piątek 29 października i trwać będą nieprzerwanie do wtorku 2 listopada (włącznie). W ich trakcie na drogach województwa pojawi się zdecydowanie więcej patroli zachodniopomorskiej drogówki.                         
W celu ujawniania i dokumentowania popełnionych przez kierowców wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu w ruchu drogowym, użyte zostaną zarówno oznakowane, jak i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Policjanci posłużą się także laserowymi miernikami prędkości. 
Mundurowi będą kontrolować prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia pasażerów. Policjanci będą reagować w każdym przypadku naruszenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy zostaną naruszone przepisy ruchu drogowego dotyczące relacji pieszy – kierujący.
Stróże prawa skupią się także na zapewnieniu płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie nekropolii. W razie potrzeby w każdym przypadku tworzenia się zatorów drogowych będą podejmować ręczne kierowanie ruchem.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas działań „ZNICZ”, dużego natężenia ruchu należy spodziewać się zarówno w rejonie cmentarzy, jak i na drogach dojazdowych do miast. Dlatego, w miarę możliwości zalecamy korzystanie ze środków komunikacji publicznej. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd samochodem, pamiętajmy, że na drogach dojazdowych do cmentarzy, a także na niektórych ciągach komunikacyjnych zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu.
Zwracajmy więc uwagę na znaki drogowe i nie jedźmy na pamięć. Pamiętajmy również o tym, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów i znaków drogowych!  
Aby podróż wszystkim upłynęła bezpiecznie, przypominamy kilka podstawowych zasad, o których zawsze warto pamiętać:
Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),     
Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi – pamiętajmy, że nasz błąd może zaważyć nie tylko na naszym bezpieczeństwie, ale także na zdrowiu i życiu innych uczestników ruchu drogowego,  
Prędkość z jaką poruszamy się pojazdem dostosowujemy do natężenia ruchu, sytuacji na drodze i panujących warunków atmosferycznych – pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze i odpowiednio szybką reakcję.
W czasie podróży zapinamy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie  w dostosowanych do ich wagi i wzrostu fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci.

Jeżeli wyruszamy w długą trasę, pamiętamy o uwzględnieniu przerw w podróży,

Sprawdźmy czy na drodze, którą wybraliśmy nie napotkamy na utrudnienia w ruchu.  Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl.         

Dbamy o to, by przewożony bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności  i nie przemieszczał się w pojeździe w czasie jazdy,

Parkujemy pojazd zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych.

Zadbajmy o to, aby nasze auto nie blokowało wjazdu lub wyjazdu z drogi, bramy itp. oraz dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, w których jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

W trakcie postoju nie pozostawiajmy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopów, tabletów, telefonów komórkowych itp.), które mogą paść łupem złodzieja.

Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.            

Foto i opracowanie: Sławomir Włodarczyk