Aktywiści donieśli na samorządy w sprawie przekazania danych

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.05.2021 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak odmówił - na "czarnej liście" nie ma Szczecinka

Sieć Obywatelska Watchdog Polska planuje wysłać zawiadomienia do prokuratur na wszystkie gminy, które przekazały dane ze spisów wyborców oraz złożyć zawiadomienia na wojewodów. Na czarnej liście nie ma Szczecinka. W kwietniu ub. roku burmistrz Daniel Rak stanowczo odmówił udostępnienia danych osobowych szczecinecczan. Pisaliśmy o tym w artykule:

https://miastozwizja.pl/burmistrz-nie-udostepni-danych-osobowych-mieszka...

Analiza danych z poszczególnych województw wykazała, że podczas przygotowań do wyborów prezydenckich w 2020 roku najczęściej dane ze spisu wyborców Poczcie Polskiej przekazywały gminy z województw podlaskiego i lubelskiego, najrzadziej z dolnośląskiego (3,7 proc.) i pomorskiego (3,7 proc.).

Z kolei na Pomorzu Zachodnim spisy wyborców przekazały 4 samorządy, co stanowi 4,1 proc.

Łącznie spisy wyborców Poczcie Polskiej przekazało 15,5 proc. urzędów miast i gmin, głównie, w których rządzi PiS.

Watchdog informuje, że składa do prokuratur rejonowych zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy przekazali dane wyborców Poczcie Polskiej bez podstawy prawnej dla takiego działania. Do tej pory złożono łącznie 206 zawiadomień. Ich efektem jest, jak na razie, siedem postępowań w sprawie przekazania przez gminy danych Poczcie Polskiej wszczętych przez prokuraturę.

Watchdog ocenia, że sprawa rozliczenia nadużyć, które miały miejsce przy okazji nieodbytych wyborów 10 maja 2020 roku, będzie angażować organizacje społeczne i publiczne przez wiele lat.

- Im więcej faktów wychodzi na jaw, tym bardziej widać celowe nadużywanie pieniędzy, stanowisk i władzy. Jeśli społeczeństwo obywatelskie, media i sądy nie wyciągną konsekwencji wobec winnych, poczucie bezkarności utrwali się. Dlatego trzeba systematycznie ujawniać nowe fakty, dbać o to, by konsekwencje były wyciągane wobec każdego, kto uczestniczył w tym masowym przekraczaniu uprawnień - czytamy w raporcie.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska planuje wysłać zawiadomienia na wszystkie gminy, które przekazały dane ze spisów wyborców, złożyć zawiadomienia na wojewodów, obserwować, co dzieje się w związku z naruszeniami dokonanymi przez premiera.

********

Ubiegłoroczne wybory "kopertowe" wróciły za sprawą raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów korespondencyjnych na prezydenta RP.

- Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył prezes NIK Marian Banaś.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała w czwartek do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Źródło: Portal Samorządowy PAP