Amazonki dla zdrowia pań i panów

Miasto z Wizją / 09.10.2019 / Komentarze
12 października odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Forum dla zdrowia”

Szczecineckie Amazonki od wielu lat przypominają mieszkankom naszego miasta i powiatu, jak ważna jest profilaktyka w walce z rakiem piersi. Zawsze również służą wsparciem i dobrą radą kobietom, które zostały dotknięte tą chorobą. Teraz jednak postanowiły w swoich działaniach pójść o krok dalej i zwrócić uwagę również na szereg innych chorób, które mogą dotknąć nie tylko panie, ale także i panów.

W sobotę, 12 października w Centrum Konferencyjnym Zamek odbędzie się spotkanie dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Przebiegać będzie ono pod hasłem „Amazonki dla zdrowia pań i panów”. W ramach sobotniego spotkania odbędzie się cykl wystąpień szczecineckich lekarzy, natomiast w przerwach pomiędzy prelekcjami każdy będzie mógł także porozmawiać ze specjalistami.

- Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Ale tym razem nie chcemy mówić tylko o profilaktyce. Postanowiłyśmy szerzej spojrzeć na zagadnienia związane z naszym zdrowiem, a także poruszać tematy związane z chorobami dotykającymi również mężczyzn. Chcemy, aby takie spotkania odbywały się cyklicznie pod nazwą „Forum dla zdrowia” – mówi Grażyna Kuszmar ze szczecineckiego Stowarzyszenia Amazonek.

– Zaplanowana na 12 października konferencja dedykowana mieszkańcom będzie właśnie o takim szerszym profilu. Dr Jerzy Urbanowicz będzie mówił o badaniach w zakresie urologii, czyli chcemy przypomnieć również mężczyznom o tym, jak ważne są regularne badania. Z kolei ortopeda dr Maciej Kurant będzie mówił o naszym kręgosłupie, czyli na co należy zwracać uwagę, jak dbać o kręgosłup, jak się poruszać, żebyśmy jak najmniej odczuwali nasze dolegliwości. Ale również będziemy rozmawiali o innych chorobach, niekoniecznie o nowotworach. Chorujemy często również na inne choroby, nie tylko na raka. I o nich będzie mówiła m.in. dr Wiesława Ciszewska. Z kolei dr Joanna Pakiet-Chmielewska poruszy zagadnienia z zakresu gastroenterologii i przypomni, jak ważne są badania, zwłaszcza jeśli chodzi o endoskopię i kolonoskopię oraz kiedy należy takie badania wykonywać.

W przerwie pomiędzy wystąpieniami organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników spotkania na ciasto i kawę. Wtedy też każdy będzie miał okazję porozmawiać z lekarzami.  Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

Program konferencji:
11.00 – Rozpoczęcie spotkania
11.30 – „Chorujemy nie tylko na raka” – dr Wiesława Ciszewska
12.00 – „Nasz kręgosłup” – dr Maciej Kurant
12.30 – Przerwa kawowa
13.00 – „Badania diagnostyczne w urologii” – dr Jerzy Urbanowicz
13.30 – „Gastroenterologia – kiedy potrzebna jest wizyta?” – dr Joanna Pakiet-Chmielewska
14.00 – Dyskusja podsumowanie konferencji

Tekst: Marzena Góra