Amazonki dla zdrowia pań i panów

Miasto z Wizją / 14.10.2019 / Komentarze
Odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Forum dla zdrowia”

Szczecineckie Amazonki od wielu lat przypominają mieszkankom naszego miasta i powiatu, jak ważna jest profilaktyka w walce z rakiem piersi. Zawsze również służą wsparciem i dobrą radą kobietom, które zostały dotknięte tą chorobą. Teraz jednak postanowiły w swoich działaniach pójść o krok dalej i zwrócić uwagę również na szereg innych chorób, które mogą dotknąć nie tylko panie, ale także i panów.

W sobotę, 12 października w Centrum Konferencyjnym Zamek odbyło się spotkanie dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Przebiegało ono pod hasłem „Amazonki dla zdrowia pań i panów”. W ramach sobotniego spotkania odbył się cykl wystąpień szczecineckich lekarzy, natomiast w przerwach pomiędzy prelekcjami każdy mógł także porozmawiać ze specjalistami.

- Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Ale tym razem nie chcemy mówić tylko o profilaktyce. Postanowiłyśmy szerzej spojrzeć na zagadnienia związane z naszym zdrowiem, a także poruszać tematy związane z chorobami dotykającymi również mężczyzn. Chcemy, aby takie spotkania odbywały się cyklicznie pod nazwą „Forum dla zdrowia” – mówi Grażyna Kuszmar ze szczecineckiego Stowarzyszenia Amazonek.

Jako pierwsza przed słuchaczami wystąpiła dr Wiesława Ciszewska ze swoim wykładem „Chorujemy nie tylko na raka”, która nieco szerzej omówiła choroby, które coraz częściej dotykają nasze społeczeństwo. Po niej głos zabrał ortopeda dr Maciej Kurant. Omówił on szereg kwestii związanych z kręgosłupem,  czyli na co należy zwracać uwagę, jak dbać o kręgosłup, jak się poruszać, żebyśmy jak najmniej odczuwali różnego rodzaju dolegliwości.

W trakcie spotkania wystąpił również dr Jerzy Urbanowicz , który poruszył kwestie badań diagnostycznych w zakresie urologii, przypominając jednocześnie mężczyznom o tym, jak ważne są regularne badania. Z kolei dr Joanna Pakiet-Chmielewska poruszyła zagadnienia z zakresu gastroenterologii, podkreślając przy tym, jak ważne są badania m.in. endoskopia i kolonoskopia oraz kiedy należy takie badania wykonywać. W przerwie pomiędzy wystąpieniami organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników spotkania na ciasto i kawę. Wtedy też każdy miał okazję porozmawiać z zaroszonymi lekarzami.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra