Archiwa Rodzinne Niepodległej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.09.2019 / Komentarze
Pracownicy Archiwum w Szczecinku zaprosili młodzież. Zajęcia były bardzo ciekawe

 „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to ogólnopolski projekt realizowany przez sieć archiwów państwowych, w tym przez Archiwum Państwowe w Szczecinku, koordynowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa".

- Projekt rozpoczął się w roku szczególnie ważnym dla archiwów państwowych, w roku stulecia podpisania dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Mamy zatem nadzieję, że odbiorcy projektu – archiwiści rodzinni, pasjonaci historii, kolekcjonerzy oraz osoby, które pragną rozpocząć swoją przygodę z archiwaliami, pomogą nam we wspólnym odtwarzaniu przeszłości i misji archiwizowania historii - mówi "Miastu z Wizją" dyrektor szczecineckiego Archiwum Monika Głuszak.

Jak podkreślają archiwiści, dzieje rodzinne zachowane w postaci dokumentów, zdjęć, przedmiotów, nagrań stanowią bardzo bogate i ciekawe źródło historyczne. Materiał gromadzony w ten sposób stanowi zarówno zapis historii przestrzeni, w której żyjemy, która nas otacza, dzięki której łatwiej jest nam definiować swoją tożsamość, jak i zapis historii poszczególnych osób i rodzin, których działalność składa się na niezwykłą historię miejsca, które pamięta dzieje wielu pokoleń swoich mieszkańców.

W Szczecinku inauguracja projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” miała miejsce dziś (piątek 27.09).

- Rozpoczniemy wykładem ,,W poszukiwaniu nowego domu", a następnie odbędą się: prelekcja na temat spuścizn i archiwów rodzinnych przechowywanych w zasobie naszego archiwum, pokaz filmu zrealizowanego przez studentów Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją UMK "Document in a Human Life", prelekcja o sposobach zabezpieczania i konserwacji dokumentów z archiwów rodzinnych, prezentacja projektu ,,Kronika Pioniera", polegającego na kolportażu pustych zeszytów nazwanych „Kronikami Pioniera” do pionierów Koszalina, Słupska i Szczecinka w celu zapisu ich wspomnień z okresu tworzenia polskiej państwowości po 1945 r.

Nie brakło też warsztatów z zakresu zabezpieczania i konserwacji dokumentów z archiwów rodzinnych obejmujące pokaz techniki naprawy drobnych uszkodzeń i zniszczeń papieru oraz innych materiałów, a także konsultacje indywidualne dla osób prowadzących archiwa rodzinne.

Szczecineccy archiwiści uruchomili też punkt konsultacyjny, gdzie pracownicy szczecineckiej placówki przedstawią każdemu zainteresowanemu proces profesjonalnej archiwizacji w ramach indywidualnych konsultacji.

- Zachęcamy do odwiedzania nas z własnymi zbiorami z archiwów domowych - zaprasza dyr. M. Głuszak.

W Archiwum prezentowana jest również wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej – zostań bohaterem historii” oraz wystawa publikacji tematycznych z zasobu biblioteki AP w Koszalinie Oddział w Szczecinku.

- Jednocześnie zapraszamy do przekazywania do zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie i Oddziałów w Szczecinku oraz w Słupsku prywatnych dokumentów, zdjęć, nagrań, pamiątek, które towarzyszą Państwa rodzinom, a obrazują dzieje Polski. Szczególnie cenne będą materiały pochodzące z okresu polskiego czynu niepodległościowego oraz tworzenia polskiej państwowości, tj. z lat 1918-1939. Na życzenie otrzymacie Państwo kopie przekazanych archiwaliów, wykonane w postaci cyfrowej oraz wydruków - mówi M. Głuszak.

- To tutaj, w archiwum, Państwa zbiory będą przechowywane wieczyście jako źródło historyczne dostępne dla każdego wraz z innymi unikatowymi i bezcennymi archiwaliami. Niech projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej” będzie zaproszeniem do dbania o swoje archiwa rodzinne i prywatne, także poprzez przekazywanie ich do zasobu archiwów państwowych, w których, podobnie jak inne archiwalia, będą przez one profesjonalnie zabezpieczane, ewidencjonowane, konserwowane, digitalizowane, udostępniane tak, aby służyły kolejnym pokoleniom.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Komunikat: Archiwum Państwowe w Koszalinie, Oddział w Szczecinku