Autobusami bez biletów - od 1 września

Miasto z Wizją / 22.08.2019 / Komentarze
To nie jedyne planowane zmiany, jakie czekają Komunikację Miejską

Wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami Komunikacji Miejskiej to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych burmistrza Daniela Raka. Na jej realizację miał 5 lat. Spełnił ją w kilka miesięcy. Początkowo bezpłatne przejazdy, z których będą mogli korzystać wszyscy pasażerowie niezależnie od wieku lub przysługujących ulg, miały być realizowane dopiero w przyszłym roku. Jednak jak wielokrotnie zapowiadał burmistrz Daniel Rak, postanowił on dołożyć wszelkich starań, aby to rozwiązanie wprowadzić już w tym roku wraz z początkiem września. Tak też się stało.

Jeden z punktów zapisanych w porządku obrad czerwcowej sesji Rady Miasta dotyczył właśnie projektu stosownej uchwały. Radni przyjęli ją jednogłośnie. Kilka tygodni później Wojewoda Zachodniopomorski opublikował treść wspomnianej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Niemiał co do niej żadnych uwag. Tym samym nic już nie stoi na przeszkodzie, aby od niedzieli 1 września br. mieszkańcy Szczecinka mogli za darmo jeździć autobusami Komunikacji Miejskiej. Ten przywilej będą też miały zwierzęta podróżujące pod opieką właściciela. Pasażer KM nie wniesie też żadnej opłaty za przewożony bagaż.

- Wielokrotnie słyszałem, że to są takie gruszki na wierzbie i że nie będzie bezpłatnej komunikacji w Szczecinku. Tymczasem od 1 września mieszkańcy będą mogli za darmo korzystać z przejazdów miejskimi autobusami. Od tego dnia miasto w całości przejmie na siebie obowiązek pokrycia wszystkich kosztów z tym związanych – mówi burmistrz Daniel Rak.

- W swojej kampanii wyborczej obiecałem, że w pierwszym swoim autorskim budżecie zaproponuję bezpłatną komunikację miejską, czyli w pierwotnych planach darmowe przejazdy miałyby funkcjonować w Szczecinku od 1 stycznia przyszłego roku. Jako że sytuacja finansowa nam na to pozwala, podjąłem świadomą decyzję, aby darmowe przejazdy obowiązywały już od września. Jest to oczywiście poprzedzone uchwałą Rady Miasta.

Wraz z początkiem września możemy się także spodziewać zmian w rozkładach jazdy, spowodowanych głównie koniecznością wprowadzenia korekt na liniach podmiejskich. Niewykluczone, że Komunikację Miejską czekają wkrótce kolejne zmiany. - W tej chwili do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska złożony jest wniosek na zakup 10 kolejnych autobusów. Idziemy dalej w kierunku elektryków. Nie uciekniemy od idei wymiany całego taboru, a chciałbym, żeby wszystkie autobusy były proekologiczne. Dynamika rozwoju rynku pojazdów elektrycznych jest potężna. My jesteśmy już krok do przodu i zobaczymy, jakie będą dalsze rozstrzygnięcia i czy uda nam się uzyskać kolejny raz dofinansowanie na poziomie 85 proc. na zakup nowych autobusów – mówi burmistrz.

Więcej na temat bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami, zmian na trasach podmiejskich oraz planowanych przyszłych inwestycji w naszym dzisiejszym (22.08) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk