Azbest straszy jeszcze na wielu obiektach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.04.2017 / Komentarze
Trzeba go zdjąć. Miasto sfinansuje akcję

Ratusz prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie zadań, dotyczących usuwania azbestu z terenu miasta. Okazuje się, że zlokalizowany on jest jeszcze na wielu szczecineckich obiektach.

Takie pojedyncze obiekty kryte azbestem spotkamy jeszcze m.in. przy ul. Wiejskiej czy na Bugnie, również na terenie ogrodów działkowych, jako pokrycie altan i innych budowli, a także wielu garaży. W poprzednich latach sporo już zlikwidowano, teraz przyszła kolej na likwidację azbestowego poszycia z reszty budynków.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji można składać do 30 czerwca br.

- Do dofinansowania mogą zostać zgłoszone tylko zadania realizowane w tym roku na obiektach, których właścicielami są: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz Rodzinne Ogrody działkowe z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej - mówi "Miastu z Wizją" Marek Albrecht z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Jak ujawnił nasz rozmówca, otrzymana dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska może wynieść nawet 100 procent kosztów poniesionych na usunięcie azbestu, w tym 50 proc. ze środków udostępnionych przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek, który będzie zawierał m.in.: rodzaj wyrobu zawierającego azbest, jego powierzchnię lub masę (w przypadku pokryć dachowych należy podać całkowitą powierzchnię wyrobów azbestowych wraz z doliczonymi zakładkami), oświadczenie (w przypadku składowanego azbestu), że nie pochodzi on z demontażu pokryć dachowych, a także dokumentację fotograficzną - dodaje M. Albrecht.

- Zaznaczam jednocześnie, że Urząd Miasta nie będzie finansował wszelkiego rodzaju prac związanych z naprawą i wymianą pokryć dachowych, a także z remontem obiektów budowlanych.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta. Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 94 37 141 34.

W ubiegłorocznej akcji usuwania azbestu wzięła udział m.in. spółka ZGM-TBS.

- Łącznie na terenie miasta rozebraliśmy 52 komórki kryte azbestem o pow. blisko 552 m2 oraz sześć garaży o pow. użytkowej ponad 110 m2 - mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS.

Warto dodać, że "azbestowe" komórki stały przy ul.: Jeziornej, Winnicznej, 1 Maja, Limanowskiego, Szkolnej, Koszalińskiej i Wyszyńskiego.

Z kolei azbestowe" garaże straszyły przy ul.: Wyszyńskiego, Jeziornej, Koszalińskiej i 1 Maja. 

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk