Badają średniowieczne siedziby rycerskie ziemi szczecineckiej
- Aktualności
Pracownicy naszego Muzeum Regionalnego rozpoczęli realizację kolejnego ciekawego projektu, którego celem jest odkrywanie i przybliżanie mieszkańcom historii Szczecinka – zarówno tej nie tak dawnej, jak i tej bardzo odległej. Tym razem postanowili oni bliżej przyjrzeć się średniowiecznym siedzibom rycerskim znajdującym się na terenie ziemi szczecineckiej.
- W miniony weekend rozpoczęliśmy realizację szeroko zakrojonego projektu dotyczącego jednego z najmniej znanych elementów krajobrazu kulturowego ziemi szczecineckiej. Jak się bowiem okazuje w naszym regionie zamkiem nie jest tylko ten znajdujący się w samym Szczecinku, a zbudowany przez książąt pomorskich – mówi Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku. - Również potężne rody rycerskie zamieszkujące ziemię szczecinecką w średniowieczu budowały swoje siedziby obronne. Miały one formę kopca ziemnego otoczonego fosą, na którym stawiano budynek - nierzadko wieżę - mieszkalny drewniany lub murowany.
- Do tej pory wydawało się, że takich siedzib rycerskich w rejonie Szczecinka jest zaledwie kilka. Wśród nich były – znane już w XIX i w początkach XX wieku oraz badane wykopaliskowo po 1945 roku – monumentalne obiekty w Wilczych Laskach, Jeleniu czy Brzeźnie. Prowadzone jednak przez archeologa Andrzeja Kuczkowskiego od kilku lat wnikliwe studia pozwoliły stwierdzić, że w naszym regionie znajduje się ponad 30 tego typu obiektów.
Pracownicy muzeum wytypowali już osiemnaście ich zdaniem najciekawszych tego typu obiektów. Teraz zostaną one poddane dokładniejszym badaniom. - Po pierwsze będą to poszukiwania za pomocą detektorów metali, a w dalszej kolejności odwierty geologiczne mające na celu rozpoznanie struktury kopców – dodaje dyrektor muzeum. - We współpracy z Andrzejem Kuczkowskim, Fundacją Relicta oraz wsparci przez pasjonatów historii z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” (Eksploracja Kołobrzeg Parsęta) przeprowadziliśmy poszukiwania na pierwszym zamku rycerskim. Udało nam się pozyskać fenomenalny zbiór średniowiecznych zabytków i ponad wszelką wątpliwość potwierdzić, iż badany przez nas obiekt jest pozostałością po średniowiecznym zamku rycerskim.
O kolejnych pracach i odkryciach nasi muzealnicy będą informować na bieżąco.
Tekst: Marzena Góra