Badają średniowieczne siedziby rycerskie ziemi szczecineckiej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.07.2021 / Komentarze
Pracownicy Muzeum Regionalnego kontynuują realizację kolejnego ciekawego projektu

Pracownicy naszego Muzeum Regionalnego w minionym roku rozpoczęli realizację kolejnego ciekawego projektu, którego celem jest odkrywanie i przybliżanie mieszkańcom historii Szczecinka – zarówno tej nie tak dawnej, jak i tej bardzo odległej. Tym razem postanowili oni bliżej przyjrzeć się średniowiecznym siedzibom rycerskim znajdującym się na terenie ziemi szczecineckiej. W tym roku projekt ten również jest kontynuowany.

- W tym roku wyjątkowo wcześnie rozpoczynamy kolejny etap weryfikacji późnośredniowiecznych siedzib obronnych ziemi szczecineckiej – informują pracownicy szczecineckiego muzeum. - Jak pamiętacie w zeszłym roku udało nam się odkryć całkiem nieznane zamki rycerskie, zwane grodziskami stożkowatymi, a w źródłach pisanych Wronimi Gniazdami. We współpracy z Grupą Eksploracyjno-Poszukiwawczą "Parsęta" z Kołobrzegu, Fundacją Relicta z Poznania oraz archeologiem Andrzejem Kuczkowskim z Koszalina wytypowaliśmy kilkanaście interesujących miejsc, które poddajemy rozpoznaniu archeologicznemu.

- W minioną niedzielę zawitaliśmy do niezwykle gościnnej wsi Świerszczewo, gdzie weryfikacji poddaliśmy olbrzymi kopiec ziemny. Wrócimy tu jeszcze w październiku wykonać odwierty geologiczne w poszukiwaniu ewentualnych nawarstwień kulturowych.

Przypomnijmy Pracownicy muzeum wytypowali kilkanaście ich zdaniem najciekawszych tego typu obiektów, a następnie kolejno poddają je dokładniejszym badaniom. - Po pierwsze są to poszukiwania za pomocą detektorów metali, a w dalszej kolejności odwierty geologiczne mające na celu rozpoznanie struktury kopców – dodaje dyrektor muzeum.

O kolejnych pracach i odkryciach nasi muzealnicy będą informować na bieżąco. /zr/