Bajkowa Rusałka zerka na kierowców

Miasto z Wizją / 31.07.2017 / Komentarze
Możemy już podziwiać dzieło Kamila Dadona

Blisko trzy tygodnie temu rozpoczęły się prace nad muralem, na ścianach oporowych wzdłuż jezdni ulicy Staszica. Dziś możemy już podziwiać finalny efekt pracy artysty Kamila Dadona.

Zarządca drogi, czyli Starostwo Powiatowe już podczas planowania przebudowy ul. Staszica zdecydowało, że nowo powstałe betonowe „ściany” ze względu na dość surowy wygląd, należałoby ozdobić. Dlatego też kilka tygodni po zakończeniu prac rozpoczęły się poszukiwania artysty, który podjąłby się zadania stworzenia w tym miejscu muralu. Dzieło miało nie tylko „ukryć” wspomniane ściany, ale jednocześnie znacznie wzbogacić miejską przestrzeń.

Autorem dwóch murali - po obu stronach jezdni jest Kamil Dadon, ten sam artysta, który podjął się wykonania muralu na ścianie skarpy w sąsiedztwie pętli autobusowej na osiedlu Marcelin.

- Każdy z nich nawiązuje do tematyki przyrodniczej, a pośrednio także do ekologii. Koszt wykonania murali to 8 tys. zł – powiedział nam w jednej z rozmów starosta Krzysztof Lis.

Obie prace są utrzymane w tonacji „leśnej”, gdzie przeważają odcienie zieleni oraz brązu. Jeden z murali przedstawia zwierzęta, które możemy spotkać podczas leśnych wycieczek – m.in. dzika, lisa czy łosia. Z kolei druga praca to postać Rusałki, przez co kolejny z murali stanowić będzie nawiązanie do słowiańskich wierzeń związanych z leśną boginią.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk